Maseczki, rękawiczki, regularna dezynfekcja, mycie naczyń w wysokich temperaturach. Zagrożenie epidemiologiczne wymusza na branży gastronomicznej stosowanie jeszcze większych środków ostrożności. Higiena i bezpieczeństwo nabierają całkiem nowego znaczenia. Na przeciw nowym potrzebom wychodzą producenci urządzeń. To właśnie one mają pomóc w walce o nieskazitelną czystość, także biologiczną. Na rynku dostępne są lampy bakteriobójcze UV-C, idealne do dezynfekcji powierzchni i powietrza oraz szafy do ozonowania – przydatne w walce z wirusami, bakteriami, roztoczami, pleśnią i grzybem. Warto przyjrzeć się też urządzeniom chłodniczym wspomagającym zachowanie świeżości produktów spożywczych. Na czym polega ich działanie?
LAMPY BAKTERIOBÓJCZE
To właśnie one skutecznie niszczą groźne mikroorganizmy i ich formy przetrwalnikowe. Promieniowanie UV to jeden ze sposobów walki z koronawirusem. Światło ultrafioletowe jest w stanie naruszyć jego cienką warstwę lipidową. Stąd szerokie zastosowanie promieni UV-C do odkażania smartfonów, laptopów, sprzętu medycznego, środków transportu publicznego, a nawet mleka. Potwierdza to dokument nr ISBN 978 3 901906 25 1 opublikowany przez The International Commission on Illumination (CIE).
– Promieniowanie o długości fali 254 mm trwale niszczy bakterie, pleśnie, drożdże, grzyby i wirusy bez możliwości ich uodpornienia się na tę formę dezynfekcji, chroniąc tym samym produkt przed skażeniem. Dla produkcji przemysłowej – istotne znaczenie ma również fakt, że światło UV-C odstrasza gryzonie – wylicza Wojciech Pomagier, Product Manager Dora Metal.
Z powodzeniem zastępuje szkodliwe dla zdrowia i często drogie chemiczne środki czystości. Dora Metal wprowadza do swojej oferty lampy przepływowe UV-C oczyszczające powietrze z wirusów, bakterii, pleśni i grzybów, a także lampy bezpośredniego działania w pustych pomieszczeniach (mogą pracować wśród ludzi i zwierząt). Do wyboru pozostają wersje mobilne i wiszące. To dzięki takim sprzętom właściciele restauracji mogą stawić czoła wyzwaniom stawianym przez współczesność. Spektrum potencjalnych zagrożeń wciąż się zagęszcza. Jednym z kluczowych zadań staje się walka o czystość mikrobiologiczną miejsc publicznych i przedmiotów, z którymi przychodzi nam się stykać.
BEZPIECZNE PRZECHOWYWANIE
Obecnie UV-C znajduje zastosowanie w urządzeniach chłodniczych z wymuszonym obiegiem: wannach, witrynach, szafach i stołach.
– Marnowanie żywności to duży problem w branży gastronomicznej, choć kucharze na wszystkie sposoby próbują ograniczyć wyrzucanie jedzenia do kosza, to nie zawsze są stanie wykorzystać cały zamówiony towar. UV-C skutecznie wspomoże niszczenie wirusów, bakterii, pleśni i grzybów z powierzchni przechowywanej żywności – podsumowuje Wojciech Pomagier.
Opcja ta, dodatkowo ochroni żywność, a jednocześnie ułatwi dłuższe przechowywanie produktów spożywczych przy zachowaniu ich świeżości, smaku, zapachu i jędrności.
HIGIENA NAJWAŻNIEJSZA
Szafa dezynfekująca Ozone-Cleaner działa na zasadzie odpowiedniego dawkowania cząstek Ozonu (O3) oraz na wymuszonym przepływie powietrza. Wytwarza się w ten sposób efekt tzw. „prysznicu ozonowego”, który powoduje wnikanie aktywnych cząstek ozonu do umieszczonych w szafie przedmiotów, zapewniając skuteczną dezynfekcję i jednoczesną neutralizację cząstek ozonu. Zasada działania jest prosta – wytworzony ozon wraz z odpowiednio wymuszonym i skierowanym przepływem powietrza, krąży wewnątrz szafy, obmywając wszystko to, co się w niej znajduje. Odpowiednio dobrane parametry gwarantują, że po otworzeniu szafy poziom ozonu jest minimalny.
To świetny sposób na pozbycie się rozmaitych wirusów, bakterii, zarodków oraz roztoczy ze wszelkiego rodzaju odzieży, obuwia, narzędzi, sprzętu, zabawek, książek itp. Szafa może być użytkowana z powodzeniem w szpitalach, hotelach, restauracjach, kinach oraz w przedszkolach lub szkołach. Jej zastosowanie pozwala nie tylko polepszyć czystość mikrobiologiczną produktów oraz powietrza i wszelkich powierzchni w pomieszczeniach, a także ograniczyć używanie szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych.
W czasie pandemii panują nowe reguły gry. Aby móc się do nich dopasować, należy zwrócić się ku wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniom, dzięki którym przestrzeganie obostrzeń stanie się łatwiejsze i co ważniejsze – skuteczniejsze. Pamiętajmy – chytry traci dwa razy – zdrowie i bezpieczeństwo to filary, na których nie warto oszczędzać.
Angelika Drygas