Pole uprawne nieopodal Poznania zmieniło się w tym tygodniu na jeden wieczór w plenerową restaurację serwującą dania z konopią. Wszystkie dania przygotował Orson Hejnowicz, jeden z najzdolniejszych polskich szefów kuchni, a wspierały go zespoły z restauracji Cudo vegan sushi oraz wolność neobistro.
Konopię siewną wykorzystuje się od lat. Nasi dziadkowie tłoczyli olej konopny, który ma szerokie zastosowanie w kuchni. Do dań można też dodawać liście i ziarna konopi. W nawiązaniu do tej tradycji w menu kolacji na polu uprawnym znalazło się pięć wegańskich posiłków, które bazowały na konopi.
Kolację otworzył tatar z pomidorów z porzeczką i z liśćmi konopi w tempurze oraz kukurydza z grilla z konopnym pesto z chrupiącymi ziarnami konopi. Szef kuchni przygotował również przezroczyste gazpacho z pomidorów z ziołami oraz żeberka z bakłażana w glazurze na brązowym cukrze i oleju konopnym z podwędzanymi ziemniakami. Nie zabrakło również deseru: ginu z liśćmi konopi, z syropem z bzu i jadalnymi musującymi kamykami z czarnego bzu.
Pracowałem w dwóch najlepszych restauracjach na świecie i wiem, że każdy szef kuchni szuka smaku, który jest unikalny i nie do podrobienia, tak jest właśnie z konopią — tłumaczy Orson Hejnowicz i dodaje, że zastosowanie tej rośliny w kuchni jest wszechstronne: od łodyg, które mogą służyć jako słomki do drinków, po ziarna, które można uprażyć jak popcorn. Wyzwaniem dla kucharza było już samo miejsce, bo w środku pola konopi stanął nie tylko stół, ale i cała kuchnia. – Obawiałem się, że problemem może być uzyskanie odpowiedniej temperatury dla poszczególnych potraw, ale wszystko poszło wyśmienicie.
Cieszymy się, że mogliśmy pokazać jeden z wielu sposobów zastosowania konopi — opowiada Michał Woźniak, jeden z założycieli marki Eir Health — Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości konopie będą nam coraz częściej towarzyszyć w życiu codziennym, tak jak to było jeszcze w ubiegłym wieku. Polska ma długą historię upraw konopi siewnej. Jeszcze w latach 60. i 70. XX wieku na terenie kraju znajdowało się 30 tysięcy hektarów pól uprawnych tej rośliny. Teraz ten rynek się odradza.