KARP W OWSIANEJ PANIERCE Z PISTACJAMI NA KURKOWO-WIŚNIOWYM RAGÙ
Michał Wester i Igor Antoszewski, laureaci III nagrody konkursu „Zgotuj Sobie Sukces”
Karp w owsianej panierce z pistacjami:
2 filety z karpia
1 szklanka płatków owsianych
100 g orzeszków pistacjowych
6 łyżek bułki tartej
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól morska w płatkach
pieprz czarny świeżo mielony
1 cytryna
olej rzepakowy do głębokiego smażenia
1 szklanka mąki
2 jaja
Z fileta wycinamy ości brzuszne, po czym kroimy go w kawałki szerokości 4-5 cm, doprawiamy pieprzem, solą i startą skórką z cytryny. Panierujemy kawałki ryby w mące, jajku roztrzepanym z mlekiem i na koniec w mieszaninie bułki tartej, płatków owsianych, posiekanej natki pietruszki i posiekanych orzeszków pistacjowych. Smażymy na złoty kolor w głębokim oleju, odsączamy z nadmiaru tłuszczu. Cytrynę kroimy w ćwiartki i smażymy na złoty kolor na suchej patelni.
Ragù kurkowo wiśniowe:
100 g kurek
35 wydrylowanych, dojrzałych wiśni
100 g ugotowanego i obranego bobu
80 ml wywaru z kurczaka
8 listków mięty
80 g masła
olej
sól, czarny pieprz
Rozgrzewamy na patelni 4 łyżki oleju. Wrzucamy umyte kurki i smażymy na złoty kolor. Wlewamy wywar z kurczaka i gotujemy do czasu, aż w całości odparuje. Dodajemy bób i wiśnie. Dusimy około minuty i po tym czasie zdejmujemy patelnię z ognia. Doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy zimne masło. Mieszamy składniki, aż sos utworzy emulsję. W ostatniej chwili dodajemy siekaną miętę.
Czarna soczewica z wędzonym twarogiem:
300 g czarnej soczewicy
5 plasterków świeżego imbiru
1 ząbek czosnku
1 cebula
1 limonka
140 g wędzonego twarogu
6 gałązek tymianku
oliwa z oliwek
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz
Do garnka nalewamy oliwę, przesmażamy do zeszklenia posiekana cebulę, rozgnieciony czosnek i plastry imbiru. Dorzucamy posiekany tymianek i opłukaną soczewicę. Chwilę podsmażamy, zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu przez 25 minut. Przed wydaniem do soczewicy dodajemy startą skórkę z limonki, pokruszony wędzony twaróg i posiekaną natkę. Wszystkie składniki mieszamy.
Sos maślano imbirowy:
100 g miodu pitnego trójniaka
100 g masła
20 g świeżo startego imbiru
80 g masła
sól do smaku
100 g piernika bez skóry
Przygotowanie sosu maślanego:
Miód pitny zagotowujemy, dodajemy zimne masło i podgrzewamy nie zagotowując, po rozpuszczeniu masła dodajemy świeżo starty imbir, dosalamy do smaku.
Grzanki:
Piernik kroimy na grubą kostkę ok. 1 cm, podsmażamy na gorącym maśle, aż piernik się zarumieni. Po obsmażeniu odsączamy na papierze. Czasem należy podsuszyć grzanki w piecu, jeśli pierniki były bardzo mokre.