Lato upłynęło nam pod znakiem festiwali kulinarnych, poświęconych żywności regionalnej i tradycyjnej. Kampania Trzy Znaki Smaku prezentowała produkty z europejskimi oznaczeniami ChNP, ChOG oraz GTS przy swoich stoiskach w Zakopanem, Poznaniu, Grucznie i Lublinie. Nie może nas także zabraknąć podczas nadchodzących Targów „Smaki Regionów”, które odbędą się również w Poznaniu – na powitanie jesieni, w dniach 21-24 września br.
Zainicjowana przez Agencję Rynku Rolnego i wspierana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi trzyletnia kampania „Trzy Znaki Smaku” wystartowała w lutym bieżącego roku. Przez ostatnie siedem miesięcy prowadziliśmy liczne działania mające na celu informowanie konsumentów o wspólnotowym systemie ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych, a także promowanie 36 polskich produktów z przyznawanymi w ramach tego systemu oznaczeniami:
- Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)
- Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG)
- Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS).
Obecność na letnich imprezach kulinarnych, tj. na IV Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem (10-15 sierpnia), na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu (15-18 sierpnia), na Festiwalu Smaku w Grucznie (24-25 sierpnia) i na Europejskim Festiwalu Smaku Lublinie (5-8 września) – także miała cel informacyjno-promocyjny. W każdym z czterech miejsc mieliśmy swoje namioty lub stanowiska, przy których festiwalowi goście mogli uzupełnić wiedzę. Służyły temu materiały dydaktyczne dystrybuowane przez animatorów i hostessy oraz specjalnie przygotowane stanowisko internetowe, przy którym zainteresowani mogli zapoznać się ze stroną kampanii www.trzyznakismaku.pl. Pomagały w tym także liczne zabawy edukacyjne przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Chętnych do udziału w quizach czy kołach fortuny nie brakowało – także dlatego, że za trafne odpowiedzi można było wygrać atrakcyjne kuchenne gadżety. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się degustacje produktów z oznaczeniami oraz przygotowywane z nich potrawy. Gotowali dla nas znakomici kucharze: Adam Chrząstowski, Grzegorz Łapanowski ,Sebastian Gołębiowski, Robert Harna, Marcin Polus, Robert Sokołowski oraz Wojciech Wołosowski. Wszystkie przygotowane potrawy można było spróbować na miejscu. Prowadziliśmy degustacje także samych produktów z oznaczeniami, o których opowiadali, a czasem także sprzedawali po dobrych cenach ich wytwórcy. Zainteresowanie było ogromne – i nic dziwnego. Żywność objęta europejskim systemem ochrony charakteryzuje się bowiem wysoką jakością i niepowtarzalnym smakiem. Te wartości zostały docenione w Zakopanem i w Grucznie: trzy spośród „naszych” produktów zdobyły ważne festiwalowe nagrody. W Zakopanem statuetkę za Najlepszy Oscypek Roku 2013 otrzymał baca Kazimierz Furczoń. W Grucznie Grand Prix uzyskały w swoich kategoriach: kiełbasa lisiecka ChOG Stanisława Mądrego (kat. przetwory mięsne i wędliny), andruty kaliskie ChOG Zakładu Cukierniczego Ryszarda Marczaka z Kalisza (kat. produkty piekarskie i cukiernicze).
Atrakcją targów w Poznaniu i Lublinie był pokaz przygotowania tatarskiego pieroga, czyli pierekaczewnika GTS, w wykonaniu pani Dżennety Bogdanowicz. Ten tradycyjny przysmak podaje się przede wszystkim podczas muzułmańskich świąt, mogą go także spróbować wszyscy odwiedzający tatarskie wioski – Kruszyniany i Bohoniki – gdzie od czasów Jana III Sobieskiego żyją polscy Tatarzy.