Na pytanie odpowiada Marcin Rusnarczyk Mistrz Polski Baristów, wielokrotny juror Mistrzostw Polski Baristów, sędzia Mistrzostw Świata Baristów, autor książki „Sekrety Kawy”. Poprowadzi on warsztaty podczas targów Polagra Gastro/Invest Hotel, które odbędą się w dniach 1-4 października 2018 r. w Poznaniu.
Jak przyznał, kluczem do przygotowania dobrej kawy okazuje się: – Przede wszystkim dobra kawa. A tak poważnie to powinno zwracać się uwagę na kilka rzeczy:
– rodzaj kawy – najlepsze kawy to 100% arabiki, niestety bardzo często do produkcji kaw przemysłowych używa się arabik średniej i kiepskiej jakości, w związku z tym sugeruję używanie kaw z małych rzemieślniczych palarni.
– świeżość kawy – najlepiej kawa smakuje prze 3-4 miesiące od wypalenia, dlatego należy zwrócić uwagę na datę palenia, a nie na datę przydatności do spożycia.
– mielenie kawy – kawa zmielona wietrzeje około 50 razy szybciej niż kawa ziarnista, warto więc zaopatrzyć się w młynek żarnowy (może być ręczny), kupować kawę ziarnistą i mielić ją tuż przed przygotowaniem.
– woda – najczęstszym błędem jaki popełniamy jest zła temperatura, ta odpowiednia to 88-94st.C. Nie należy również ponownie gotować tej samej wody.
– urządzenia – czas parzenia nie powinien przekraczać 30 sekund w przypadku ekspresów ciśnieniowych i 4 minut w pozostałych metodach, dlatego powinniśmy używać dedykowanych do parzenia kawy urządzeń, lub ekspresów ciśnieniowych czy przelewowych. Odpowiednio użyte będą w stanie zagwarantować odpowiedni smak naparu.
Marcin Rusnarczyk to uznany barista, trener, Mistrz Polski Baristów, wielokrotny juror Mistrzostw Polski Baristów, sędzia Mistrzostw Świata Baristów, Dyrektor Sprzedaży w Etno Cafe, autor książki „Sekrety Kawy”. Cały wywiad z Marcinem Rusnarczykiem już wkrótce w magazynie targowym Polagra News.
Więcej o zasadach przygotowania dobrej kawy, cuppingu, testowaniu, alternatywnych metodach parzenia, prowadzenia biznesu o smaku kawy – na warsztatach podczas targów Polagra Gastro/Invest Hotel, które odbędą się w dniach 1-4 października 2018 r. w Poznaniu.