Jaką stawką podatku VAT powinien być obłożony wynajem lokalu w celu prowadzenia w nim usług noclegowych? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w tej sprawie.
Interpretacja została wydana na wniosek inwestora, który zakupił lokal w budynku ośrodka wczasowego. Przy zakupie Wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu. W ramach umowy wynajmujący wynajmuje najemcy lokal wraz z wyposażeniem, prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego oraz udziałem w częściach wspólnych celem dalszego podnajmowania osobom trzecim. Umowa najmu lokalu została zawarta na okres 10 lat. Zgodnie z nią najemca jest zobowiązany do zapłaty czynszu powiększonego o należny podatek VAT w obowiązującej wysokości. Na wynajem lokalu wystawiana jest faktura, która dokumentuje usługę wynajmu lokalu.
Wnioskodawca uważał, że podatek VAT powinien wynosić 8 proc. Z kolei najemca twierdził, że stawka VAT powinna wynosić 23 proc. Zdaniem Wnioskodawcy wynajem lokali mieszkalnych, na rzecz osoby prawnej, na cele prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, dotyczącej podnajmu tego lokalu osobom trzecim w celach krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55), jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się do jego stanowiska. Jego zdaniem kluczowa dla rozstrzygnięcia wniosku jest klasyfikacja statystyczna świadczonych usług.
Z treści wniosku wynika, że wynajem lokalu nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ale potrzeb związanych z krótkotrwałym pobytem, np. w celach turystycznych, biznesowych oraz że przedmiotowa usługa została zaklasyfikowana do PKWiU 55 “usługi związane z zakwaterowaniem”. Z uwagi na powołane przepisy prawa, jak również przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że czynność wynajmu lokalu przez Wnioskodawcę na rzecz najemcy na cele prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej w zakresie usług hotelowych, sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 55, tj. usługi związane z zakwaterowaniem – jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej o sygnaturze 3063-ILPP1-1.4512.19.2017.3.MJ.
Interpretacje indywidualne są wiążące tylko w konkretnej sprawie i tylko dla podatnika, który o nią wystąpi. Od 1 marca 2017 r. indywidualne interpretacje podatkowe wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wcześniej zajmowali się tym dyrektorzy urzędów skarbowych.
Źródło: Tur-info.pl