1-3 czerwca br. odbędzie się druga edycja Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych “Czas na ser” w Lidzbarku Warmińskim. Jest to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce służących przede wszystkim odbudowie i rozwojowi tradycji serowarskiej, odzyskaniu “utraconych smaków” i jest promowane jako miejsce spotkań i wzajemnej edukacji małych tradycyjnych producentów i entuzjastów serowych smaków, miejsce integracji całego środowiska miłośników tradycyjnych serów. Ma budować pozytywny wizerunek i doceniać wysiłek małych wytwórców. Festiwal nie jest imprezą komercyjną i ma służyć mobilizacji lokalnej społeczności przy społecznej realizacji przedsięwzięcia.
W piątkowe popołudnie odbędzie się sesja dydaktyczna z udziałem specjalistów francuskich, przeznaczona dla profesjonalistów, poświęcona problemom serowarstwa farmerskiego w Europie i Polsce. Wieczorem, na uroczystej kolacji zostaną wręczone dyplomy za wyróżnione sery zgłoszone do konkursu.
Nie zabraknie atrakcji dla zwiedzających w sobotę i w niedzielę. Na festiwalowym jarmarku będzie można degustować i zakupić sery produkowane własnoręcznie przez producentów z całej Polski, wyprodukowane przede wszystkim z własnego, świeżego i surowego mleka krowiego, koziego i owczego dojrzewające w naturalny sposób.Będzie też możliwość kupienia kilku farmerskich serów z Francji i tradycyjnego chleba.
Na warsztatach smaku i pogadankach kulinarnych będzie można poznać i skosztować trudno dostępnych w Polsce serów szwajcarskich i francuskich lub dowiedzieć się jak wykorzystać ser w kuchni, czy zrobić w domu smaczny, naturalny jogurt.
W “Strefie smakosza” będzie można zamówić talerz serów popijając domowym, niepasteryzowanym piwem lub polskim winem. Przez cały czas trwania festiwalu. chętnym będzie serwowana specjalna festiwalowa zupa serowa.
Dzieci znajdą rozrywkę w specjalnie uruchomionym parku zabaw i będą mogły obejrzeć w zagrodach żywe zwierzęta dające mleko. Slowfoodowy nastrój podkreśli łagodna oprawa muzyczna i komentarz na żywo.
Organizatorem festiwalu serów jest Miasto Lidzbark Warmiński, z udziałem Hotelu Krasicki i wsparciem firmy Agrovis. Pomysł i merytoryczne opracowanie festiwalu jest zasługą członków Convivium Slow Food®Varmia. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.