Zwycięzcami drugiej edycji Garden Gourmet Young Culinary Cup zostali Piotr Kubiak i Patryk Szymański ze szkoły gastronomicznej z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu. Finał odbył się w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie. Poradnik Restauratora był partnerem medialnym tego wydarzenia.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich o profilu gastronomicznym. Umożliwił uczestnikom nie tylko poznanie nowoczesnych technik przygotowywania potraw roślinnych, ale także inspirował do kreatywnego podejścia do gotowania.
W jury zasiadali: Wojciech Harapkiewicz, Mariusz Jamroszczyk, Janusz Pyra, Monika Gwiazda, Łukasz Jończyk i Kamil Ezzat.
Piotr Kubiak i Patryk Szymański przygotowali gołąbka z gratin ziemniaczanym, tartaletką z ciasta filo z kompresowanym burakiem z nutą chrzanu oraz żelem jabłkowym, purée z palonego kalafiora i sosem dyniowym z oliwą chilli. W ramach nagrody głównej otrzymali zaproszenie na kolację degustacyjną i odbędą staż w restauracji pod okiem szefa kuchni Wojciecha Harapkiewicza.
Rozmowa z Wojciechem Harapkiewiczem, jurorem konkursu Garden Gourmet Young Culinary Cup, szefem kuchni La Cantina by Harapkiewicz.
Jakie są Pana wrażenia z finału konkursu?
Wojciech Harapkiewicz: Finał był ekscytujący! Niesamowite emocje i przecudowna młodzież pełna pasji do gotowania. Wszystkie cztery ekipy były bardzo profesjonalne, na pewno bardzo szybko staną się świetnymi szefami kuchni. Na konkursie panowała wspaniała atmosfera, a samo wydarzenie było bardzo dobrze zorganizowane.
Zbliża się styczeń, a z nim Veganuary, który każdego roku zyskuje na popularności. Do akcji dołącza coraz więcej ochotników i to nie tylko osób indywidualnych, ale też lokali gastronomicznych – wprowadzają one w tym okresie nowe wegańskie produkty bądź potrawy i promują bardziej roślinny sposób odżywiania. Jakie jest Pana podejście do tworzenia roślinnych alternatyw dla tradycyjnych dań mięsnych?
Wojciech Harapkiewicz: W tworzeniu roślinnych alternatywnych dań mięsnych staram się dostarczyć gościom potrawy zarówno pełne smaków, jak i struktur oraz wartości. Kreując danie roślinne, dobrze dobieram przyprawy i dodatki, co pozwala wydobyć z produktu jego największy potencjał. Poza smakiem konieczne jest również zagranie wyglądem dania, by nie odbiegał atrakcyjnością od innych propozycji. Tu akurat mamy duże pole do popisu, możemy korzystać z bogactwa jadalnych roślin na każdym kroku i to praktycznie przez cały rok. Inspiracje czerpię z różnych źródeł – czasem są to goście, którzy poszukują doskonałych dań roślinnych, czasem podróż do odległych krajów, a czasem kolacja u rodziny.
Jak wykorzystuje Pan produkty tej marki w kuchni roślinnej?
Doskonale sprawdzają się w temacie przystawek, tapasów oraz finger foodów. Teraz nawet catering lunchowy dla roślinnych gości jest bardzo szybki do wykonania i jednocześnie bardzo różnorodny. Moim faworytem jest chyba falafel z buraka.Z powodzeniem robię na nim „porządne” danie główne, szybką przystawkę oraz dodatek do zup.
W 2025 r. kolejna edycja konkursu Garden Gourmet Young Culinary Cup. Już teraz zachęcamy uczniów do udziału w tym inspirującym wydarzeniu!