Zeszły rok był dla Fundacji Klubu Szefów Kuchni bardzo pracowity. Przez 12 miesięcy zrealizowanych zostało wiele różnorodnych działań. Przyświecało im hasło „Rok 2010 – Rokiem Młodzieży”. W centrum zainteresowania znaleźli się więc uczniowie szkół gastronomicznych i początkujący kucharze.
Członkowie Fundacji organizowali szkolenia, warsztaty i konkursy w różnych częściach Polski. Najważniejszymi projektami były Zdrowa szkoła – prowadzona przez Roberta Sowę i Konrada Birka, Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – którego ekspertami byli Kurt Scheller, Theofilos Vafidis, Giancarlo Russo i Marek Widomski, oraz Nowe trendy w gastronomii: pokaz edukacyjny, prowadzony przez Grzegorza Labudę, Zbigniewa Kurleto, Wiesława Bobera, Łukasza Konika i Theofilosa Vafidisa. W sumie, pod patronatem Fundacji, odbyło się ponad 20 szkoleń i dwa turnieje dla szkół gastronomicznych. Co więcej, w trakcie większości organizowanych lub objętych patronatem festiwali, odbywały się konkursy dla młodych talentów. Najważniejsze z nich to L’art de la cuisine Martell na zamku w Rynie, który powstał dzięki zaangażowaniu Dariusza Strucińskiego, Festiwal Kuchni Greckiej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Theofilos Vafidis oraz Kulinarny Talent 2010 – autorski konkurs Roberta Sowy.
Szefowie zabrali także głos w sprawie koniecznych zmian w sposobie kształcenia młodych kucharzy. Jerzy Pasikowski oraz Robert Sowa wzięli udział w konferencji poświęconej reformie sposobu kształcenia zorganizowanej przez Departament Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Spotkanie poświęcone było m.in stworzeniu szkół przysposabiających do zawodu kucharza osoby niepełnosprawne.
Oprócz działań związanych z hasłem roku szefowie obecni byli w życiu branży gastronomicznej. Pojawili się na ponad 15 festiwalach kulinarnych, targach HoReCa i Eurogastro, wydali 4 książki, pojawiali się regularnie na antenie stacji telewizyjnych (m.in. TVP, TVN, Kuchnia TV, TV 4 i Polsat Play). Uruchomiony został program rekomendacji najlepszych produktów i marek, działających na rynku polskim. Przedstawiciele Fundacji wzięli udział w 34 Kongresie WACS, który odbył się w Santiago de Chile. Theofilos Vafidis reprezentował Fundację zasiadając w jury Belgijskiego Superior Taste Awards, jako jeden z najważniejszych europejskich opiniotwórców w dziedzinie żywności i napojów. Dwaj szefowie Fundacji KSK, Adam Chrząstowski i Grzegorz Labuda, zostali przyjęci do międzynarodowego grona smakoszy i szefów kuchni – klubu Chaine des Rotisseurs. Mirosław Bobrowski zdobył natomiast złoty i brązowy medal podczas Kulinarnego Pucharu Świata, w Luksemburgu .
W drugiej połowie roku Fundacja KSK intensywnie zaangażowała się działania charytatywne. Uczestniczyła w akcji „Kulinarni blogerzy dla Kubusia”. Na licytację przekazane zostały książki Roberta Sowy oraz 3 kolacje: w restauracji Platter prowadzonej przez Karola Okrasę, w restauracji Hotelu Unicus, w której szefem jest Rafał Targosz, oraz w restauracji Ancora Adama Chrząstowskiego. Po raz kolejny udała się także współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Bożena Sikoń przygotowała na Finał zjawiskowy tort, a pozostali członkowie cały dzień wydawali posiłki dla pracujących dla akcji wolontariuszy. Zorganizowana została pomoc w promocji książki “Gotuj z sercem” objętej honorowym patronatem Fundacji KSK. Publikacja jest cegiełką dla Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze z jej sprzedaży przekazane zostaną na dożywianie dzieci w Polsce.
Plany na nadchodzący rok przedstawiają się równie ambitnie, a szefowie już rozpoczynają nowe działania.