Właściciele restauracji we Francji twierdzą, że to na nich przerzucone zostaną koszty związane z obowiązkiem posiadania certyfikatów sanitarnych przez pracowników lokali. Odmawiają m.in. płacenia odpraw osobom zwalnianym za brak przepustek – poinformowały cztery organizacje zrzeszające restauratorów.
Zgodnie z projektem ustawy wprowadzającej obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego właściciele restauracji mają upewniać się, że ich pracownicy posiadają takie przepustki. W przypadku ich braku zatrudnieni nie będą mogli kontynuować pracy, a jeśli sytuacja utrzyma się ponad dwa miesiące – będą mogli zostać zwolnieni.
Pracodawcy podkreślają, że zwolnienia wiązałyby się z wypłatami odpraw dla pracowników, co jest niesprawiedliwe, gdyż pracownicy byliby zwalniani nie z woli pracodawcy, ale ze względu na wymóg nałożony przez państwo.
Didier Chenet, przewodniczący jednej z organizacji, podkreślił, że sektor gastronomiczno-hotelarski po miesiącach lockdownu zmaga się z “ogromnymi brakami rąk do pracy”.
Francuzi od środy muszą okazywać certyfikat sanitarny (dowód szczepienia lub test na Covid-19) w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. Senat pracuje nad ustawą, która wprowadzi obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego w innych miejscach publicznych, m.in. w barach, restauracjach i w części transportu publicznego.
Źródło: PulsHR.pl/PAP