W grudniu 2022 r. Śląska Organizacja Turystyczna zrealizowała swój pomysł na to, aby dania regionalne podawane były nie tylko w restauracjach Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki, ale żeby przenieść je także w teren. Ten nowy projekt to Food Truck Śląskie Smaki, a partnerem została restauracja należąca do Szlaku Kulinarnego – Restauracja Zacisze.
Mogę podkreślić, z całą pewnością, że kuchnia regionalna jest istotnym elementem w budowaniu wizerunku województwa śląskiego. Dopełnia jego obraz i pozwala zrozumieć specyfikę regionu – mówi Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Idea Food Trucka zrodziła się już jakiś czas temu. Chcieliśmy wyjść z daniami regionalnymi poza restauracje Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Jako Regionalna Organizacja Turystyczna zajmująca się promocją turystyczną województwa śląskiego, uczestniczmy w imprezach promocyjnych po to, aby przyciągnąć turystów do naszego regionu. Taki Food Truck jest świetnym powodem, aby odwiedzać tego typu wydarzenia – dodaje Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Odpowiednio skomponowane menu sprawi, że będzie można skosztować regionalnych przystawek, dań głównych i deserów, oczywiście w wersji „street food”. Food Trucka Śląskie Smaki wyróżniają na tle innych food trucków kultowe dania kuchni województwa śląskiego. Sam pojazd kolorystycznie nawiązuje do brandu Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki oraz Festiwalu Śląskie Smaki – jego wyraźny, pomarańczowy kolor przyciąga i kusi – zaprasza do odpoczynku na pomarańczowych leżakach z kubkiem gorącego żuru.
A jakie są te kultowe dania kuchni regionalnej? Szałot, hekele, żur żeniaty, rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą, karminadle z ciapkapustą, żeberka z ciapkapustą, krupniok, żymlok, kołocz oraz kopa.