W Warszawie, w restauracji Senses trwa gastronomiczna rewolucja. Andrea Camastra pracuje nad kuchnią przyszłości. Do swojego nowego projektu „note by note” zaprosił go Herve This – ojciec kuchni molekularnej współpracujący do tej pory z gwiazdami takimi jak Pierre Gagnaire, Ferran Adrià, Heston Blumenthal. Andrea został ambasadorem nowego projektu i napisał wstęp do książki swojego mistrza „La cuisine note à note en douze questions souriantes”, gdzie wyjaśnia tę nowatorską metodę komponowania nut smakowych pozyskanych z wybitnej jakości produktów. Wywiad z Andreą znajduje się również w ostatnim prestiżowym magazynie Le Chef (tłumaczenie).
Co to takiego metoda “note by note” (“note à note”)? To komponowanie dań z bazy smaków i aromatów w swojej najczystszej postaci, wyabstrahowanych z naturalnych, najwyższej jakości produktów. To wyraz najwyższego kulinarnego wyrafinowania, gdzie kucharza-artystę ogranicza jedynie własna wyobraźnia i warsztat. Andrea Camastra został poproszony o napisanie wstępu do najnowszej książki Hervé Thisa „La cuisine note à note en douze questions souriantes”. Książka opisuje historię oraz zasady tej nowej metody kulinarnej, wyjaśnia złożone zagadnienia smaku, zapachu, konsystencji oraz koloru, których poznanie jest niezbędne, aby móc zacząć posługiwać się metodą “note à note”, czyli „nuta po nucie”. Napisana po francusku książka Hervé Thisa, ma już swoją wersję angielską oraz wspomnianą włoską, w której okładkę oraz wstęp zdobią zdjęcia dań, jakie Andrea Camastra wyczarowuje na co dzień w Senses.
W preludium do książki szef Camastra zachęca „wszyscy możemy być artystami; 10 kolorów – obraz, 10 nut – muzyka, 10 aromatów – danie… witam w nowej kulinarnej erze. Życzę Wam takiej samej przyjemności jaką mamy my”. Andrea podkreśla, że kucharz musi mieć taką samą radość tworzenia dań, jak gość, który je degustuje. Dlatego coraz więcej kucharzy z różnych krajów dołącza do jego ambitnego zespołu w Warszawie.
Fot. Radek Polak