W ostatni weekend stycznia ten najbardziej rozpoznawalny budynek w Polsce przeistoczy się w gigantyczny plac targowy wypełniony m.in.: restauracjami, cukierniami i barami hołdując tym samym kultywowanej od wielu pokoleń tradycji polskiej gościnności. Swoje najlepsze wyroby zaprezentują ogólnopolscy oraz lokalni producenci, których produkty wyróżniają się najwyższą jakością. Będzie można spróbować specjałów ulubionych warszawskich lokali gastronomicznych, a swój kunszt zademonstrują czołowi szefowie kuchni, piekarze, cukiernicy, sommelierzy i barmani. Nie zabraknie degustacji kulinarnych przysmaków i wykwintnych trunków.
Festiwalowi „Jedz Pij Warszawo” towarzyszyć będzie wiele atrakcji i wydarzeń wśród nich m.in. Liga Szefów Kuchni z sekcjami „live cooking” i „food pairing”, pokazy gotowania potraw historycznej i współczesnej kuchni warszawskiej, karnawał cukierni oraz show barmańskich mistrzów świata „flair”.
W strefie „Warszawskiej historii i tradycji” będzie można zgłębić wiedzę o gastronomicznej historii Warszawy, w tym o „Wystawie Kucharskiej 1902 r.” oraz o kultowych barach i restauracjach stolicy. Muzeum Wódki zabierze gości w sentymentalną podróż po warszawskich fabrykach wódek i likierów z przełomu XiX i XX w., a w zapowiadającej się wyjątkowo smakowicie „Kolacji Mistrzów” gwiazdy ekranu i estrady lat 70-tych i 80-tych opowiedzą o tym, co jadła i piła oraz gdzie bawiła się Warszawa w czasach PRL. Będzie także możliwość zwiedzania owianych legendą sekretnych miejsc „Pałacu Kultury”, w tym najdłuższego w Polsce stołu biesiadnego z czasów PRL, przy którym ucztowali partyjni dygnitarze.
Cieszymy się, że wzorem innych europejskich miast także Warszawa doczekała się takiego święta, a Pałac Kultury i Nauki będzie gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia – powiedział Rafał Krzemień, Prezes Zarządu PKiN.
Strefa „Wege Warszawa” zaprezentuje nowe trendy, jak: freeganizm, kuchnia roślinna, kiszonki, mięso bez mięsa czy wege lokalność. W ramach popularyzacji „Zielonej Wiedzy” odbędą się spotkania z ekspertami i dyskusje na tematy „Zero Waste” oraz „Reduce, reuse, recycle”, czyli o promowaniu zdrowego dla środowiska stylu życia, zrównoważonego rozwoju i konsumpcji dóbr oraz redukcji odpadów.
‘
Dla chcących rozwijać swoje umiejętności zorganizowane zostaną darmowe warsztaty, m.in. ze sztuki otwierania ostryg, serwowania krewetek, mieszania koktajli i wytwarzania nalewek, a pasjonaci robienia zdjęć dowiedzą się jak zostać mistrzem fotografii kulinarnej używając smartphone-a.
Festiwalowo – targowa formuła wydarzenia przewiduje także „Street Food Wege Bazar” oraz targ festiwalowy (punkty sprzedaży, stoiska), gdzie będzie można smacznie zjeść i wypić oraz kupić prezentowane przez wystawców produkty, wyroby i przetwory.
Pomysłodawcą Jedz Pij Warszawo jest Piotr Popiński, uznany warszawski restaurator, popularyzator polskiej historii, tradycji i kultury kulinarnej, właściciel grupy restauracyjnej Good Food Concept, prowadzącej restauracje: Elixir by Dom Wódki, Folk Gospoda, Czerwony Wieprz oraz The Roots Bar & More. Twórca pierwszego w Polsce Muzeum Wódki, a także organizator cieszącego się olbrzymią popularnością Festiwalu Wódki i Zakąski.
– Jestem głęboko przekonany, że Jedz Pij Warszawo uzmysłowi nam wszystkim, jak ogromny mamy potencjał pozwalający na wypromowanie wszystkiego co najlepsze wokół kultury i dziedzictwa polskiego stołu, a także na wykreowanie mody na turystykę kulinarną do Polski. Tak jak dzieje się to w innych miastach na świecie, w których imprezy typu Taste of London, Madrid Fusion, Prague Food Festival, Oktoberfest Monachium, Bar Convent Berlin, Copenhagen Cooking czy Melbourne Food & Wine Festival odwiedzane są tłumnie przez miejscowych i przyjezdnych, co znacząco zwiększa atrakcyjność tych miast i promuje ich kulinarne i kulturowe dziedzictwo –– powiedział Piotr Popiński.
Jednym z celów festiwalu jest kultywowanie najlepszych tradycji kulinarnych oraz nadanie im właściwej rangi na tle innych narodowych kultur gastronomicznych.
– To wyjątkowa okazja, aby mieszkańcy stolicy oraz goście z Polski i zagranicy poznali nie tylko przeszłość, ale także współczesne oblicze naszego miasta. Przecież Polska i Warszawa, Polacy i Warszawianie słyną ze swojej gościnności oraz kindersztuby – powiedział Grzegorz Mazur, kierownik rekonstrukcji kulinarnej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Partnera Festiwalu, który odpowiada za jego merytoryczno – historyczną oprawę .
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st Warszawy. Organizatorem festiwalu jest Eat & Drink Poland, we współpracy z Grupą Restauracyjną Good Food Concept, Zarządem Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o., Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Restaurant Week Polska i fundacją Jedz Pij Pomagaj.