Krajobraz polskich serów wciąż sprowadza się do prostej klasyfikacji na białe i żółte. Dobrą okazja do wyedukowania się w tym względzie będzie pierwsza edycja festiwalu „Czas Dobrego Sera”, która od 3 do 5 czerwca odbywać się będzie po raz pierwszy w Lidzbarku Warmińskim.
Piękne, klimatyczne miasteczko z zamkiem Biskupów Warmińskich i dopiero pod koniec maja otwartym Hotelem Krasicki****, ma gościć najlepszych producentów sera z całej Polski. Miasto kultywuje tradycje gościnności. Lidzbark Warmiński należy do światowej sieci miast Cittaslow, którym przyświeca idea, aby ich mieszkańcom żyło się łatwiej, poprzez poszanowanie i prezentacje swojej kultury, miejsc historii i tradycji. Federacja miast wyłoniła się z wcześniej powołanego ruchu Slow Food, światowej organizacji broniącej oryginalności kuchni regionalnych przed zalewem żywności produkowanej metodami przemysłowymi. Filozofia obu organizacji doskonale wpisuje się w klimat i specyfikę regionu – zielonej Warmii i miasta Lidzbark Warmiński. Od kilku lat, w sierpniu, odbywa się tutaj, w scenerii Starego Miasta finał „Smaków Regionu” – kulinarnego konkursu na najlepszą potrawę i produkt. Od tego roku miastu przybywa kolejne „kulinarne” wydarzenie. W dniach 3-5. czerwca lidzbarskie przedzamcze stanie się areną dla sztuki serowarskiej. Pod przewodnim hasłem „Czas Dobrego Sera” miasto gościć będzie uczestników I. Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończoności Form Mleka – mistrzów tworzenia, łączenia i degustacji serów. W historycznych murach i na dziedzińcu Hotelu „Krasicki”, współorganizatora spotkań, zaprezentują swój kunszt najlepsi wytwórcy serów z Polski i zaproszeni goście z zagranicy. Profesjonalne warsztaty degustacyjne pod okiem guru europejskich serów, Piera Sardo z Włoch, to z pewnością wydarzenie, jakie w Polsce do tej pory nie miało miejsca. Kwintesencją zaś będzie obecność kilku producentów win, które uhonorowane zostały tytułem „Slow Wine” w najnowszym przewodniku wydanym przez Slow Food.
– Wszyscy wystawcy zostali starannie wybrani i zaproszeni do udziału. Nie moż na wiec było sobie wykupić miejsca na naszej imprezie. Poza tym, większość zaproszonych producentów przedstawi produkty, które trudno zobaczyć w sklepach, i których z pewnością nigdy nie mieliśmy okazji wcześniej skosztować. Dla bardziej spragnionych wiedzy serowarskiej zorganizowaliśmy sympozjum serowarskie oraz profesjonalne laboratoria smaku, w których będziemy próbować najróż niejszych serów w jak najbardziej śmiałych i zaskakujących zestawieniach: z surową gruszką, gorzką czekoladą, piwami niepasteryzowanymi i unikatowymi winami, o których opowiedzą sami producenci” – mówi Jacek Szklarek, szef Slow Food Polska.