Wiele krajów Europy realizuje program szczepień i zapowiada stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Hiszpania i Czechy zapowiedziały, że nie przedłużą stanu zagrożenia epidemicznego. Holandia przygotowuje się do powrotu kibiców na stadiony. Trudna sytuacja wiąż utrzymuje się we Francji.
Na Węgrzech zaszczepiono już przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką prawie 2 mln 537 tys. osób na ponad 9,7 mln mieszkańców. Obie dawki podano już ponad milionowi osób.
W związku z przekroczeniem progu 2,5 mln zaszczepionych co najmniej jedną dawką od środy zaczęto łagodzić przepisy przeciwepidemiczne. Skrócono godzinę policyjną, która zamiast o godz. 20 będzie się zaczynać o 22. Do godz. 21.30 wydłużone zostały też godziny pracy sklepów, które wcześniej musiały być zamykane o 19. Ponadto wprowadzono zasadę, że w sklepie na 10 metrach kwadratowych może przebywać jeden klient. Można już także otworzyć punkty usługowe.
Czechy: koniec stanu wyjątkowego
Czeski rząd zdecydował we wtorek, że nie będzie wnioskować do parlamentu o przedłużenie kończącego się 11 kwietnia stanu wyjątkowego, obowiązującego z powodu COVID-19. Dzień później otworzą się m.in. sklepy z odzieżą i obuwiem dla dzieci, targowiska i przedszkola.
Zakończenie stanu wyjątkowego oznacza automatyczny koniec godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się między powiatami, który wprowadzono od 1 marca. Zmieni się także liczba osób, które mogą się spotykać: będzie to 10 osób w pomieszczeniu i 20 na otwartej przestrzeni.
Stan wyjątkowy wprowadzony został w Czechach 5 października 2020 r.; w ubiegłym roku obowiązywał też od 12 marca do 17 maja.
Rząd zdecydował o otwarciu od 12 kwietnia sklepów z ubraniami i butami dziecięcymi. Funkcjonować też mają sklepy papiernicze. Te decyzje związane są z planowanym na ten sam dzień powrotem dzieci z najmłodszych klas do szkół, ale w systemie rotacyjnym. Połowa klas przez tydzień będzie miała naukę stacjonarną, a po tygodniu zdalną. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną. Ponownie otwarte zostaną przedszkola.
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zdecydował również o otwarciu 12 kwietnia pralni, zakładów ślusarskich oraz targowisk, na których sprzedawane są warzywa, owoce i wędliny. Mają zostać otwarte ogrody zoologiczne i botaniczne, ale jedynie w częściach, które znajdują się na otwartej przestrzeni.
Francja: blisko 100 tys. ofiar pandemii
Tymczasem sytuacja epidemiczna we Francji jest dalej trudna. W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 8 tys. 45 osób, w szpitalach zmarło 409 chorych na COVID-19, natomiast w domach opieki od piątku odnotowano 17 zgonów. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w kraju do 97 tys. 301 – podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Do szpitali przyjęto 2 tys.459 chorych, z których 623 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 732 i wynosi 30 tys. 639. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 5 tys. 626 chorych, czyli o 193 więcej niż w poniedziałek.
Dotychczas we Francji wykonano 12 mln 769 tys. 252 szczepienia przeciwko koronawirusowi. Pierwszą dawkę otrzymało 9 mln 526 tys. 509 osób (czyli 14,2 proc. populacji i 18,1 proc. dorosłych), a 3 mln 242 tys. 743 również drugą (4,8 proc. populacji i 6,2 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 275 tys. 772 szczepienia, z czego 175 tys. 180 pierwszą dawką, a 100 tys. 592 – drugą.
Hiszpania: stopniowe znoszenie obostrzeń
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział, że władze nie przedłużą obowiązującego od końca października ubiegłego roku stanu zagrożenia epidemicznego.
Sanchez przypomniał, że na podstawie zatwierdzonego w październiku 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego wspólnoty autonomiczne Hiszpanii mogą utrzymywać godzinę policyjną, a także obostrzenia dotyczące korzystania przez obywateli z przestrzeni publicznej. Umożliwiają też, jak dodał, ogłaszanie przez regiony kordonów sanitarnych w gminach o wysokiej liczbie infekcji.
Szef rządu odnotował, że przepisy te są jednak mniej restrykcyjne niż pierwszy stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązywał w Hiszpanii pomiędzy marcem a czerwcem 2020 r. Wówczas obywatele mieli zakaz opuszczania domów bez ważnego powodu, np. konieczności wyjścia do pracy.
Premier centrolewicowego rządu zapowiedział, że w kwietniu zwiększy się rytm szczepień w całym kraju wraz ze wzrostem dostaw szczepionek. Dodał, że co tydzień miejscowe służby medyczne mają odbierać 1 mln dawek.
W ocenie Sancheza do września do Hiszpanii dotrze łącznie 87 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, a już w sierpniu miałoby, zdaniem premiera, nastąpić zaszczepienie 70 proc. obywateli tego kraju.
Włochy: protest restauratorów w Rzymie
Ranny policjant, kilka osób zatrzymanych – to wstępny bilans manifestacji włoskich restauratorów, jaka odbyła się we wtorek w Rzymie przed gmachem parlamentu. Doszło tam do starć z policją, która zareagowała na próbę przerwania kordonu bezpieczeństwa.
Przed siedzibą Izby Deputowanych przedstawiciele branży gastronomicznej demonstrowali domagając się otwarcia lokali, które w całym kraju z powodu pandemii COVID-19 nie mogą prowadzić obsługi przy stolikach. Przepisy te mają obowiązywać być może nawet do końca kwietnia.
Protestujących poparli dołączając do nich właściciele siłowni również domagając się zgody na wznowienie działalności.
Pikieta przybrała gwałtowny przebieg, gdy manifestanci zaczęli rzucać świecami dymnymi i butelkami w stronę policjantów. Jeden z nich został ranny w twarz.
Kilkudziesięciu uczestników protestu podjęło próbę przerwania policyjnego kordonu wokół parlamentu. Zostali odepchnięci przez interweniujących funkcjonariuszy, którzy zatrzymali kilka osób.
Ponad 80 proc. pracowników szkół we Włoszech zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką preparatu – poinformował we wtorek prezes stowarzyszenia dyrektorów placówek oświatowych Antonello Giannelli. Do szkół w środę wraca dwie trzecie uczniów. Na mocy nowego rozporządzenia rządu normalne lekcje wznowi 5,6 mln z 8,5 mln uczniów w kraju. Wracają uczniowie szkół podstawowych i pierwszej klasy gimnazjum.
Holandia: kibice wrócą na stadiony
Rząd Holandii zapowiedział, że w tym miesiącu zacznie się w kraju łagodzenie restrykcji przeciwepidemicznych. Będzie można udać się do muzeum czy ogrodu zoologicznego, ale przed wejściem trzeba będzie przejść badanie na obecność koronawirusa – informuje we wtorek agencja ANP.
Obecnie w Holandii zamknięte są placówki kultury i lokale rozrywkowe. Restauracje i bary mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos.
Na świeżym powietrzu mogą się spotykać tylko dwie niemieszkające ze sobą na stałe osoby, w prywatnych mieszkaniach można przyjmować tylko jednego gościa. Między godz. 22 a godz. 4.30 obowiązuje godzina policyjna.
Oznaką powrotu do normalności będzie widok kibiców na trybunach. Po raz pierwszy fani pojawią się na stadionach w weekend 23-25 kwietnia. Liczba kibiców będzie jednak ograniczona, a o tym, ile osób wejdzie na stadion zadecydują władze lokalne po konsultacji ze służbami sanitarnymi.
Jak przewiduje KNVB, mecz “na szczycie” między Ajaxem Amsterdam a AZ Alkmaar w niedzielę 25 kwietnia być może obejrzy na żywo na Amsterdam Arena 7,5 tys. fanów. Pojedynek Feyenoorda z Vitesse Arnhem tego samego dnia powinno zobaczyć, o ile sytuacja pandemiczna nie ulegnie pogorszeniu, 6,5 tys.
Źródło: PAP