Rozwój technologii cyfrowych i innowacyjnych systemów zarządzania procesami mycia oraz prania, nowatorskie rozwiązania niskotemperaturowe oraz doskonalenie formuł bezpiecznych zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. To główne cele, jakie stawia sobie Ecolab na najbliższe lata. Kierunki rozwoju zaprezentowane zostały podczas konferencji biznesowej z okazji 25-lecia firmy w Polsce. Wszystkie mają wspólny mianownik – ograniczenie do minimum negatywnego wpływu na środowisko i zużycia zasobów naturalnych.
Według szacunków firmy Ecolab w ciągu najbliższych 10-15 lat populacja ludzi się podwoi, znacząco wrośnie więc zapotrzebowanie na wodę, żywność oraz energię. Już teraz słodka woda stanowi zaledwie 2% wszystkich zasobów wodnych na świecie. W 2030 roku będziemy potrzebować jej 40% więcej, konsumpcja wzrośnie o 35%, a zużycie energii o 25%.
– Nasza firma zawsze stara się patrzeć w przyszłość i szukać rozwiązań wyprzedzających czas. Tak jak w latach 90. byliśmy prekursorem bezpiecznych dla środowiska środków tlenowych, tak teraz pracujemy nad rozwiązaniami pozwalającymi ograniczyć do minimum zużycie zasobów naturalnych i stale modyfikować formuły naszych produktów, tak aby były przyjazne dla środowiska – mówi Andrzej Piotrowski, dyrektor Dywizji Institutional w Ecolab Polska.
Do bardziej zrównoważonego rozwoju branży czystości mają przyczynić się m.in. rozwiązania cyfrowe do zarządzania programami prania w pralniach komercyjnych. Pozwolą one na zdalne monitorowanie i kontrolowanie wszystkich ważnych parametrów prania i znaczne ograniczenie zużycia środków chemicznych, wody oraz energii. Już teraz Ecolab dostarcza rozwiązania pozwalające na skuteczne pranie w 30 stopniach. Również w obszarze maszynowego mycia naczyń rozwijane są nowatorskie systemy, wpływające na optymalizację całego procesu i poprawę wydajności. Kompleksowy program w formie bloków, produkty do mycia i dezynfekcji na sucho oparte na szybkodziałającej formule H2O2 czy produkty tlenowe i środki biobójcze, rozkładające substancje czynne na tlen i wodę – to tylko niektóre rozwiązania, nad których doskonaleniem pracuje Dział Badań i Rozwoju Ecolab. Podobnie jak w sektorze pralniczym, firma stawia na technologie niskotemperaturowe i dąży do mycia naczyń w zmywarkach już w 40-45 stopniach, podczas gdy standardem obecnie jest 60 stopni. Kolejnym celem, jaki stawia sobie Ecolab w Polsce jest zminimalizowanie udziału produktów chemicznych w całkowitych kosztach utrzymania firmy czyszczącej. Jeszcze niedawno wskaźnik ten wynosił 10%, obecnie waha się on między 2 a 4%. Udało się to uzyskać, dzięki regularnym szkoleniom podnoszącym kompetencje pracowników, obsłudze serwisowej i wsparciu prawidłowego wdrażania określonych standardów czyszczenia.
– W tej branży liczą się kompleksowe rozwiązania, holistyczne podejście do redukcji kosztów, technologiczne know-how oraz zakres i szybkość serwisu. Naszą filozofią jest sprzedaż całościowych systemów, opartych na produktach, naszej wiedzy i technologii. Nigdy nie pozostawiamy żadnego klienta bez opieki – dodaje Andrzej Piotrowski.