Wg raportu „Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 roku”, opublikowanego przez Bibliotekę Narodową, w minionym roku Polacy przeczytali wyraźnie więcej książek, a poradniki stanowią jedną z najczęściej wybieranych form lektury w Polsce.
Z danych zaprezentowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 43% badanych, tj. o 9 punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach oraz najwięcej od 10 lat!
Niezwykle istotne jest to, że obok literatury obyczajowej czy fantastyki to poradniki są jednym z najczęściej wybieranych przez czytelników form lektury (16% badanych wskazało czytanie tego typu dzieł w 2023 r.). Z badania dowiadujemy się też, że poradniki najczęściej czytają osoby w wieku 18-59 lat (18%), oczekujące pogłębionej wiedzy na interesujący ich temat.
Książki w formatach cyfrowych są wciąż zdecydowanie mniej popularne niż drukowane. Lekturę na ekranie urządzenia elektronicznego w 2023 roku zadeklarowało zaledwie 7% czytelników, podczas gdy książki drukowane aż 98% czytelników.
W ubiegłorocznym raporcie tak podsumowano preferencje czytelnicze rodaków: „Polacy konsekwentnie wolą czytać książki drukowane niż elektroniczne (wykres 8), chociaż te ostatnie dawno przestały być czymś nowym i nieznanym. Postawa ta jest szczególnie widoczna w przypadku osób, które z lektury czerpią przyjemność. Można zatem przypuszczać, że dla charakteru tego doświadczenia forma książki nie jest obojętna – czytając dla przyjemności, zdecydowanie chętniej wybiera się książki papierowe.”
Co ciekawe podobne trendy są zauważalne na innych rynkach np. brytyjskim, gdzie w 2022 r. wg Nieslen Book Scan czytelnicy w wieku 13-24 kupowali aż 80% książek w wersji papierowej, a tylko 14% w wersji elektronicznej.
Badania Biblioteki Narodowej i Nielsen Book Scan potwierdzają zatem prawidłowość obserwowaną w wynikach syndykatowych badań prasy handlowej TRM Nielsen i TRM KANTAR – preferowania przez czytelników wydań papierowych.
Pełen raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 roku” znajdą Państwo na stronach internetowych Biblioteki Narodowej: https://bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2023