Kulinaria to ostatnio bardzo modny temat. Jakie są najnowsze trendy trendy w polskiej gastronomii? Na ten temat wypowiada się Dariusz Struciński, szef kuchni Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.
“W ostatnim roku widzimy kilka bardzo wyraźnych, ciekawych trendów w gastronomii. Najbardziej dostrzegalnym zdaje się być wzrost znaczenia “osobowości” w kuchni. Coraz częściej niż o samych restauracjach słyszymy o szefach kuchni, którzy je prowadzą. Charyzmatyczna osobowość, postać, która nie tylko świetnie gotuje, ale swoim stylem bycia i charakterem przyciąga Gości. Nowo otwierane restauracje bardzo często opierane są na koncepcie “osobowości” – to ona nadaje kierunek restauracji i to dla niej Goście odwiedzają dane miejsce. Szef kuchni staje się duszą miejsca, to w oparciu o jego autorską koncepcję działa cała restauracja. Z jednej strony to bardzo miła wiadomość dla nas – szefów, z drugiej – bardzo duża odpowiedzialność i wyzwanie. Ale jeśli robimy to, co kochamy – nie ma opcji, żeby się nie udało. Największym wyzwaniem dla każdego szefa kuchni jest umiejętność stworzenia dobrego zespołu – bo w praktyce to on jest istotą i siłą restauracji. ” – komentuje.
Dariusz Struciński zauważa, że popularność kulinarnych show telewizyjnych, coraz większa ilość blogów o tematyce gastronomicznej, rosnąca dbałość o to, co znajduje się na talerzu sprawia, że kulinarne potrzeby Polaków są coraz większe. Goście są “ciekawi” – załogi, która ich przyjmuje, szefa, który czuwa nad restauracją – chcą wiedzieć, jak wygląda, jak pracuje, czym się interesuje – po prostu “jaki jest”. A tu już o krok od kolejnego trendu gastronomicznego ostatnich czasów – tzw. otwartej kuchni.
“Goście lubią widzieć, jak “tworzone” są potrawy, które potem smakują podczas kulinarnej uczty. Otwarta kuchnia to wychodzenie z gotowaniem do sali restauracyjnej, to live cooking – gotowanie na żywo. Goście lubią być w centrum “tworzenia” sztuki kulinarnej. Przy otwartej kuchni cały proces przygotowywania potraw urasta do rangi wydarzenia – ma swoją oprawę. Obserwując już od lat naszych Gości mogę powiedzieć, że najpierw przyglądają się sztuce kulinarnej, podglądają nas, obserwują, a potem sami gotują – na początek pod naszym okiem. Popularność warsztatów kulinarnych to kolejny wyraźny trend współczesnej gastronomii. W czasie warsztatów pod okiem profesjonalisty Goście poznają tajniki przygotowania dań. Tematyczne warsztaty, jak np. Akademia Czekolady, Kuchnia Włoska, warsztaty Slow Food to również bardzo popularna forma integracji – bardzo często wybierana przez grupy firmowe goszczące w Hotelu Anders. Flambirowanie dań w obecności Gości to kolejna atrakcja – show z płonącymi daniami zawsze wzbudza zainteresowanie i jest dobrym sposobem na udany wieczór.” – zaznacza szef kuchni Hotelu Anders.
Przypomina także o warsztatach kulinarnych dla dzieci. Tegoroczny MiniMasterChef – warsztaty kulinarne dla dzieci, które zostały zorganizowane podczas wakacji cieszyły się rekordową popularnością. Dzieci są wdzięcznymi adeptami sztuki kulinarnej – garną się do zabawy w kuchni. Sprzyja temu oprawa warsztatów – czapeczki, fartuchy, gry przy stole… Prowadzenie takich warsztatów to dla mnie osobiście bardzo duża przyjemność. W tym przypadku występuje największa interakcja z Gościem.
Coraz popularniejsze są także połączenia wystawnych kolacji z degustacją wina. “W tym przypadku sukces leży w dobrym doborze win do serwowanych dań, a więc we współpracy szefa kuchni z sommelierem. W czasie spotkań Wine&Food Day Goście poznają filozofię picia i serwowania win oraz smakują przygotowanych według autorskiego menu potraw. W Hotelu Anders zorganizowaliśmy do tej pory kilka tego rodzaju spotkań – ostatnio był to Australian Wine&Food Day. Podczas kolacji Wine&Food Day Goście mieli okazję spróbować tradycyjnej kuchni australijskiej z mięsem kangura na czele. Przy animowaniu kolacji towarzyszyli mi Goście specjalni: Veronica Zahra – szefowa kuchni w Orlando Wines, która przyleciała do nas prosto z Australii oraz Karol Okrasa.” – opowiada Dariusz Struciński.