W restauracyjnych kartach pojawiają się już nie tylko kremy z dyni, ale cała gama wariacji na temat tego warzywa. Delektować się można pierożkami ravioli z dynią i ricottą, risottem z dyni, dyniowym chlebkiem czy lodami. Mus dyniowy wchodzi w skład ciasta na pączki, babeczek, hummusów czy smoothies. Wspominając napoje z dodatkiem dyni, nie można pominąć modnego dyniowego latte, niekonwencjonalnego chai latte czy wegańskiej dyniowej gorącej czekolady.
Gofry z dyni połączą się z sezonowymi owocami, odrobiną syropu klonowego i cynamonu. Można takie ciasto usmażyć także na patelni i delektować się puszystymi dyniowymi placuszkami z ulubionymi dodatkami.
Natomiast purée z pieczonej dyni zmieszane z jogurtem naturalnym, mlekiem lub napojem roślinnym z odrobiną cynamonu, lub imbiru, połączone z płatkami owsianymi zaskoczy niecodziennym smakiem i konsystencją
Purée z dyni wystarczy doprawić śmietaną, przyprawami i podać z makaronem. Całość oprószyć tartym parmezanem i odrobiną natki.
Dynia nie ma sobie równych jako główny składnik rozgrzewających dań jednogarnkowych. Doskonale komponuje się z papryką, cebulą, fasolą czy pomidorami.
Dynia to nie tylko miąższ
To, co najcenniejsze w dyni, ukryte jest nie tylko w miąższu, ale przede wszystkim w jadalnych pestkach. Uprażone i wyłuskane będą stanowiły osobną przekąskę lub dodatek do dań z dyni, pieczywa czy hummusów. Z nich też tłoczy się olej o charakterystycznym intensywnym smaku i ciemnozielonej barwie. Ze względu na te walory szefowie kuchni cenią olej dyniowy jako element wyszukanych dań.
Dynia jest warzywem o łagodnym, słodkawym smaku, miękkiej konsystencji i niskim potencjale uczulającym.