Za nami przedostatni dzień VIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Jutro Festiwalem Oscypka i Serów Wszelakich zakończymy tegoroczną edycję. Dziś na Górnej Równi Krupowej rozstrzygnęliśmy konkurs na Najlepszy Produkt Spożywczy.
Jury w składzie: Marcin Polus, Renata Wróbel, Jacek Ratajczak, Piotr Dziadkowiec, Regina Korczak-Watycha, Leszek Kawa i Janusz Filipczyk oceniło 52 produkty zgłoszone do konkursu. Po burzliwych obradach przyznano następujące nagrody:
KATEGORIA I – Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
1 miejsce
Ser dojrzewający z kozieradką
„Mleko Jersey” Gospodarstwo Rolne Joanna i Przemysław Nasarzewscy ze Strykowa
2 miejsce
Ser kozi dojrzewający z czarnuszką
Kozia Farma Katarzyna Olszewska z Pęczniewa
3 miejsce
Kiełbasa Małopolska
Jakość i Tradycja Gawor Szczepan z Podstolic
KATEGORIA II – Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
1 miejsce
Olej z pestek Dyni
PPUH Sosta z Raciborza
2 miejsce
Miód nektarowy nawłociowy
Gospodarstwo Pasieczne Ceremuga ze Skawicy
3 miejsce
Rzodkiewka kiszona
Janiak Elżbieta z Gminy Niemce
KATEGORIA III – Napoje regionalne
1 miejsce
Nalewka Tatrzańska Litworówka z kwiatem z czarnego bzu
FHU U Bafii z Poronina
2 miejsce
Wino Deserowe Tokaj 2006
Winiarnia Lippóczy Pince Sztyler i Hegedusz
3 miejsce
Krahel
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
KATEGORIA IV – Inne produkty
1 miejsce
Pierogi Jagnięce z sosem borowikowym
Sichlański Dworek z Murzasichla
2 miejsce
Batonik miodowo czekoladowy
Tradycyjna Chata Sebastian Grodziński z Andrychowa
3 miejsce
Baklava
Arvalava
Nagrody ufundowane zostały przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Krasnystaw, Makro Cash&Carry, Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda.
Dzisiejszy dzień poświęcony był promocji Powiatu Jędrzejowskiego. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały lokalne smakołyki ziemi świętokrzyskiej, a na scenie we wiosce festiwalowej wystąpiły Korytniczanki oraz Rodzina Całków.
Zakopane to stolica pięknej tradycji i obyczajów niedaleko od Ziemi Świętokrzyskiej, niedaleko od Powiatu Jędrzejowskiego. Jesteśmy wśród was, żeby zaprezentować swoje obyczaje. To taka piękna wymiana. Folklor góralski u nas tak się pięknie prezentuje, jest taki inny a my przyjechaliśmy do was i też prezentujemy coś innego. To przyciąga i pasjonuje. Tradycja przyjazdu przedstawicieli ziemi jędrzejowskiej sięga już kilku lat. W Zakopanem prezentujemy walory naszej ziemi. Od strony turystycznej, największy zabytek naszej ziemi jędrzejowskiej, Klasztor Ojców Cystersów w Jędrzejowie. No i oczywiście folklor ludowy, czyli muzykę i pieśni Powiatu Jędrzejowskiego, która ma taką swoją specyficzną nutkę, zupełnie inną niż podhalańska – mówi Ewa Kubas-Samociuk, przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego
W wiosce festiwalowej prezentowała się Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, która poprzez zabawy i warsztaty prezentowała swoją ofertę edukacyjną.
Jedną z największych atrakcji dzisiejszego dnia był pokaz kuchni regionalnej i współczesnej w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku i Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Podczas degustacji spróbować można było tradycyjnych potraw, m.in. zupy warmuz oraz tarcioków z kapustą.
Zapraszamy na jutrzejszą Paradę Gazdowską, która odbędzie się o godz. 15.00.
Tekst i zdjęcia: Regina Korczak-Watycha