To już trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim. W tym roku producenci i amatorzy serów farmerskich spotykają się w dniach 7-9 czerwca. Co roku wzrasta ilość wystawców i oferta prezentowanych serów. Dwie poprzednie edycje zakończyły się wielkim sukcesem zbierając wiele pochlebnych opinii od wystawców i zwiedzających gości. Z pewności w tym roku również nie zabraknie interesujących, unikatowych serów, dodatkowych atrakcji ,miłej atmosfery i dobrej muzyki.
Jest to jedyne w Polsce wydarzenie służące przede wszystkim odbudowie i rozwojowi tradycji serowarskiej, odzyskaniu “utraconych smaków” i jest promowane jako miejsce spotkań i wzajemnej edukacji małych tradycyjnych producentów i entuzjastów serowych smaków, miejsce integracji całego środowiska miłośników tradycyjnych serów. Ma budować pozytywny wizerunek i doceniać wysiłek małych wytwórców. Festiwal nie jest imprezą komercyjną i ma służyć mobilizacji lokalnej społeczności przy społecznej realizacji przedsięwzięcia.
Organizatorzy, czyli Urząd miasta w Lidzbarku Warmińskim, Hotel Krasicki i firma Agrovis zdecydowali się kontynuować sprawdzoną formułę festiwalową. Festiwal odbędzie się we wnętrzach i na dziedzińcu Hotelu Krasicki. W piątek rano festiwalowe jury oceni sery nadesłane na konkurs, a po południu producenci i inne osoby związane z branżą spotkają się na seminarium poświęconym problematyce serowarstwa farmerskiego. Będziemy gościć przedstawicieli FACE, czyli sieci Europejskich Serowarów Farmerskich i Rzemieślniczych, która reprezentuje interesy małych przetwórców i udziela wsparcia naszemu festiwalowi. Będą prezentacje mleczarstwa farmerskiego Litwy i Szwajcarii oraz marketingu wyrobów farmerskich. Seminarium zakończy się warsztatem smaku: Sery Europy. W testowanym zestawie znajdą się sery z Irlandii, Anglii, Francji, Szwajcarii i Polski.
Dla przypomnienia; w pierwszej edycji nagrodę główną zdobyła „Gouda farmerska z kozieradką” Lucyny i Sylwestra Wańczyków z farmy Wańczykówka z pod Jeleniej Góry, a rok temu zwyciężył ser kozi dojrzewajacy „Capra” Małgorzaty Klause-Wojas z firmy Capra-Campinos
Dwa kolejne dni będą skierowane do festiwalowych gości, którzy będą mogli degustować i zakupić najlepsze tegoroczne sery wyprodukowane własnoręcznie przede wszystkim z własnego, świeżego mleka krowiego, koziego i owczego przez producentów z całej Polski, dojrzewające w naturalny sposób.
Serom będą towarzyszyć inne przysmaki jak wina, nalewki, sosy serowe itp. Tylko tu będzie można przypomnieć sobie zapomniane smaki młodości , posmakować specjałów na co dzień niedostępnych w powszechnej dystrybucji. Znajdzie się czas na wymianę poglądów producentami i innymi smakoszami serów.
Atrakcją tegorocznego festiwalu będzie możliwość nabycia doskonałych, lokalnych serów francuskich, niedostępnych nigdzie indziej.
Amatorom serowarstwa, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę o serach oferujemy szereg tematycznych warsztatów smaku, podczas których omawiane będą cechy oryginalnych serów podawanych do próbowania oraz sposoby na oryginalne kulinarne wykorzystanie sera Dzieci (i nie tylko) znajdą coś dla siebie w kąciku zabaw, podczas różnych konkursów, zawodów na fosie itp.
Ciesząc się na spotkanie z Państwem, serdecznie zapraszamy w dniach 7-9 czerwca do Lidzbarka Warmińskiego – serowej stolicy Polski!