16-17 maja br. w stołecznym Regent Warsaw Hotel odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Sommelierów. O prestiżowy tytuł Mistrza rywalizowało szesnastu kandydatów z dziewięciu krajów europejskich. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną podczas serii wymagających sprawdzianów.
Podczas pierwszego dnia turnieju kompetencje kandydatów oceniane były w zakresie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Eliminacje do finałowej rundy polegały na wypełnieniu testu teoretycznego, ocenie degustacyjnej białego i czerwonego wina. Podczas egzaminu praktycznego jury oceniało, m.in. przeprowadzenie dekantacji wina. Przykładowe pytania z testu pisemnego:
Jak nazywana jest biała odmiana winogron Grechetto w regionie Emilia-Romagna?
W 2006 roku Niebaum Coppola Estate zmienił nazwę. Jaka jest nowa nazwa?
Ile procent wina musi pochodzić z Kalifornii, aby butelka na etykiecie zawierała region pochodzenia California?
Podaj nazwę regionów winiarskich na Słowacji?
Wskaż, co najmniej 5 AVA’s z doliny Napa w Kalifornii?
Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowało się trzech kandydatów: Jan-Willem van der Hek z Holandii, Jakub Přibyl z Czech oraz Maja Samuelsson ze Szwecji. Finaliści rozpoczęli zmagania od konkurencji, która polegała na profesjonalnym obsłużeniu dwóch stolików, przy których zasiedli wymagający goście. Sommelierzy musieli zarekomendować klientom wybrane alkohole, odpowiednio je zaserwować, a w międzyczasie odpowiedzieć na trudne i wnikliwe pytania. Konkurencją, która stanowiła szczególne wyzwanie dla zawodników i wielką atrakcją dla widzów była tzw. degustacja w ciemno. Polegała na podaniu trafnej nazwy, a także i pochodzenia alkoholu.
W dalszej części konkursu każdy finalista musiał odpowiednio dobrać wino do potrawy, jaką przygotował znany Chef i telewizyjny celebryta Joseph Seeletso. Dodatkowo zadaniem startujących sommelierów było wskazanie błędów w karcie win oraz rozpoznanie ich nazw po elementach etykiet. W punktacji oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej, oceniana była również umiejętność nalewania szampana, postawa kandydata, poziom języka angielskiego i ogólna prezencja.
W tym roku poziom kandydatów okazał się bardzo wysoki, uczestnicy wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Walka była wyrównana, a obrady jury niezwykle emocjonujące.
Oto ostateczny ranking finału.
1 miejsce – Jan-Willem van der Hek z Holandi
Holenderski Mistrz Sommelierów. Posiada certyfikat ukończenia szkoły sommelierów. Obecnie zajmuje się handlem wina.
2 miejsce – Jakub Přibyl z Czech
3 miejsce – Maja Samuelsson ze Szwecji
Ukończyła Vinkällan Sommelier school. Obecnie pracuje jako marketing manager w Scandinavian Wine Academy. Wygrała konkurs “Freestyle Sommelier” organizowany przez Szwedzkie Stowarzyszenie Sommelierów.
Podczas zawodów zostało wyłonionych również 3 najlepszych polskich sommelierów
1 miejsce – Adam Pawłowski
Sommelier w Northcote. Finalista UK Best Sommellier Competition 2014. Zwycięzca The Sud de France Sommelier Competition 2013
2 miejsce – Andrzej Strzelczyk
Sommelier, La Regina Warszawa, kilkukrotny Mistrz Polski (2012-2013), reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy Sommelierów w 2013 roku.
3 miejsce – Piotr Pietras
Sommelier Restauracja Maze by Gordon Ramsay, Londyn, wyróżnioną gwiazdką Michelina. Jest Certyfikowanym Sommelierem z Court of Master Sommeliers. W listopadzie podchodzi do stopnia Advanced. W 2014 został jednym z 10-ciu sommelierów w UK objętych programem mentorskim Ateliers Ruinart.
Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup odbyły się dzięki cennemu wsparciu firm i środowiska. Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest Châteaux & Domaines Castel, Partnerzy Strategiczni Regent Warsaw Hotel oraz Cisowianka Perlage.
Patronami medialnymi wydarzenia byli m.in.: Poradnik Restauratora
Organizatorem mistrzostw jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.