Litewscy kucharze zapraszają do spróbowania odświeżonej lokalnej potrawy zwanej cepelinai. Zgodnie z tendencjami światowymi, które coraz bardziej faworyzują żywność roślinną, unowocześniony przepis na kluski ziemniaczane jest teraz dostępny w wersji z kiszoną kapustą, kaszą gryczaną, dzikimi grzybami i wieloma innymi wegańskimi i wegetariańskimi opcjami. Oprócz tego smakosze znajdą jeszcze takie nowatorskie odmiany jak cepelinai nadziewane szarpaną kaczką.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, dziś przeciętny Litwin spożywa około 250 gramów ziemniaków dziennie, co daje prawie 100 kg rocznie. Z biegiem lat naród ten znalazł wiele sposobów na wykorzystanie tego wszechstronnego warzywa w różnych potrawach – jednym z nich są cepelinai, czyli nadziewane kluski ziemniaczane. Podczas gdy większość mieszkańców nadal lubi tradycyjną wersję tej potrawy, współczesne trendy prozdrowotne doprowadziły do rozpowszechnienia się roślinnych odmian cepelinai.
Kiedyś cepelinai były doskonałym, obfitym posiłkiem, dostarczającym niezbędnej energii, której nasi poprzednicy potrzebowali, by przetrwać zimny klimat podczas pracy na roli – mówi Snieguolė Valiaugaitė, kierownik projektu komunikacji w Lithuania Travel. Czasy się zmieniły, zmieniła się też kuchnia litewska: w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miejscowi kucharze wprowadzili do cepelinai obce smaki i przekształcili je w zdrową codzienną kolację lub lunch.
Wielowiekowa receptura różni się w zależności od rodziny i regionów etnograficznych. Tradycyjnie cepelinai robi się z tartego ciasta ziemniaczanego, nadziewanego farszem wieprzowym lub twarogowym i podawanego z chrupiącymi kawałkami boczku wieprzowego, karmelizowaną cebulą i kwaśną śmietaną.
Oferując świeżą, szeroką paletę smaków, restauracje w całym kraju na nowo odkrywają cepelinai, wprowadzając nowe, nieoczekiwane roślinne nadzienia, od gryczanego po twaróg i miętę. Coraz większą popularnością cieszą się opcje wegetariańskie i wegańskie, pomimo faktu, że tradycyjnie najczęściej stosowanym farszem do cepelinai jest mielona wieprzowina.
Według Lithuania Travel, najciekawsze nowe i bardziej tradycyjne odmiany cepelinai można znaleźć w największych miastach Litwy: Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. Dla smakoszy przygotowano cepeliny w wileńskim Queensberry z nadzieniem z marchwi i nasion konopi, a w Sultenė – z grzybami, warzywami i słonecznikiem. W Briedžių Medžioklė w Kownie są jedne z najbardziej godnych uwagi wegetariańskich opcji, zwłaszcza orzeźwiająca wersja ze smażonym szpinakiem. Z kolei w Etnodvaras w Kłajpedzie można skosztować tradycyjnych żmudzkich cepelinai podawanych z masłem i kwaśną śmietaną o wyrazistym smaku, zwanych kastinys.
Oprócz nowych odmian roślinnych, które przemawiają do młodego pokolenia, coraz chętniej przyjmującego wegetariańskie inspiracje pojawiły się również odświeżone odmiany cepelinai. Wśród nich jest wariant z szarpaną kaczką serwowany w Burna House w Wilnie oraz z dziczyzną przygotowany przez szefów kuchni restauracji Lokys, również znajdującej się w stolicy kraju.
Litewskie Ministerstwo Gospodarki i Innowacji wraz z Lithuania Travel rozpoczęło kampanię, oferując turystom przebywającym w kraju przez dwa dni lub dłużej darmowy nocleg w ponad 200 lokalnych obiektach noclegowych. Podróżni mogą skorzystać z możliwości otrzymania bezpłatnego noclegu o wartości do 65 euro do 22 listopada.