Przypadająca 4 grudnia Barbórka co roku obchodzona jest na Śląsku niemal przez miesiąc – od połowy listopada do okresu przedświątecznego. Tradycyjną formą grupowej zabawy są słynące z ceremoniału biesiady górników – tzw. karczmy piwne.
Zgodnie z tradycją, górnicze karczmy piwne to domena mężczyzn. Kobiety bawią się osobno na “babskich combrach”. Ich przebieg zależy od pomysłowości i poczucia humoru organizatorów oraz specyfiki konkretnych kopalń. Współcześnie karczmy piwne często prowadzą profesjonalni wodzireje, a ubarwiają śląskie kabarety i zespoły.
Dzisiaj coraz częściej część oficjalna jest skracana do minimum i po powitaniu zebranych przez odpowiedniego prezesa czy dyrektora, władza trafia do “Wysokiego i w Sprawach Piwnych Nigdy Nieomylnego Prezydium”, na którego czele zasiada Prezes Karczmy.
Uczestnicy tradycyjnej biesiady podzieleni są na dwie odrębne odpowiadające osobnym długim stołom Tablice Piwne, nazywane też – w zależności np. od wyniku ich biesiadnej rywalizacji – Ławą Wyższą i Niższą. Władzę nad Tablicami sprawują Kontrapunkci. Prezydium może też powołać kantorów, dbających o podtrzymywanie pieśni. Tego, aby uczestnicy mieli zawsze pełne kufle, pilnuje “główny piwolej” kierujący pracą “fuksów piwnych”, czyli donoszących piwo chłopców. Obie Tablice rywalizują w dowcipie i pieśni.
Tradycyjnym daniem jest golonka oraz kapusta z grochem; często również śląski krupniok (kaszanka). Każdy uczestnik otrzymuje kufel, opatrzony zwykle znakiem firmowym kopalni i datą. Choć piwo można pić do woli, upijanie się jest niewskazane.
(Źródło: wp.pl)