W tegorocznej edycji Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe” restauracja Amber Room po raz pierwszy znalazła się na liście najlepszych lokali w Europie, otrzymując od razu cztery symbole sztućców.
Wystrój wnętrz, liczba kelnerów oraz jakość oferowanych usług – to właściwości lokalu, które odzwierciedla symbol skrzyżowanych widelca i łyżki – wyróżnienia przyznawanego przez anonimowych ekspertów z całego świata. W pięciostopniowej skali restauracja Amber Room otrzymała cztery symbole sztućców. Tylko dwie restauracje w Warszawie zostały ocenione tak wysoko. Wyróżnienie to jest gwarancją jakości i najwyższego poziomu oferowanych usług. W 30. edycji Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe” znalazło się 36 restauracji z Warszawy i Krakowa. W tym roku Przewodnik omawia 19 restauracji ze stolicy i 17 lokali krakowskich. Warszawska Amber Room debiutowała na łamach Przewodnika z imponującym wynikiem czterech symboli sztućców. Mieszcząca się w Pałacu Sobańskich restauracja to jeden z najbardziej wyróżnianych lokali w stolicy. W zorganizowanym we wrześniu 2010 roku konkursie kulinarnym Wine & Food Noble Night, restauracja Amber Room zwyciężyła we wszystkich kategoriach, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia. W tym samym roku restauracji przyznano tytuł „Luksusowej Marki Roku” w kategorii „Restauracja Biznesowa”. Natomiast w 2011 rokuAmber Room została poproszona o organizację uroczystej kolacji w 3 gwiazdkowej restauracji hotelu Bristol w Paryżu, towarzyszącej spotkaniu członków Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.
Numer jeden wśród przewodników kulinarnych na świecie
Czerwony Przewodnik Michelin jest pierwszym przewodnikiem kulinarnym na świecie. To numer jeden zarówno pod względem ilości sprzedaży, jak też historii i reputacji.
Początki Przewodnika sięgają roku 1900, kiedy na francuskich ulicach pojawiły się pierwsze samochody. Wtedy właśnie Andre Michelin wpadł na pomysł założenia we Francji sieci biur informacji podróżniczej, które doradzały w kwestii najlepszych tras i miejsc wartych odwiedzenia, a także podpowiadały, gdzie można przenocować i dobrze zjeść. W ten sposób, z inicjatywy Andre Michelin’a, został wydany pierwszy turystyczny przewodnik po Francji. Miejsca i ciekawostki poszeregowano według systemu gwiazdkowego, który obowiązuje do dziś. Od ponad wieku kolekcja przewodników Michelin ułatwia podróżowanie poprzez prezentowanie najlepszych restauracji, hoteli i pensjonatów na całym świecie. Dzisiaj 26 przewodników w kolekcji opowiada o 23 krajach na trzech kontynentach i omawia ponad 45 000 adresów na całym świecie.
„Już sama obecność w Przewodniku jest dla restauratorów wielkim wyróżnieniem, dlatego nawet pomimo tego, iż żadna z polskich restauracji nie została uhonorowana jeszcze prestiżowymi gwiazdkami Michelin, polska gastronomia może być z siebie dumna” – mówi Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska. Przewodnik Michelin „Main Cities of Europe”, który trafił do sprzedaży 4 kwietnia 2011 roku, obejmuje następujące kraje: Niemcy, Austria, Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.