Dwudziestą edycję Mistrzostw Polski Sommelierów wygrał Adam Tomczak z Mielżyński Wine Spirits Specialities w Poznaniu. Adam pokonał w finale Arkadiusza Kurowskiego pracującego jako head sommelier w warszawskiej restauracji Flaming&Co, oraz Marcina Krzystolika z poznańskiej Winiarni pod Czarnym Kotem. Tomczak zdobył też tytuł Mistrza Sommelierów Publiczności. W XX edycji mistrzostw startowało 26 osób.
Konkurs certyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI) miał trzy etapy. Podczas eliminacji zawodnicy pisali test z wiedzy o winie, dobierali wino do jedzenia
i w degustacji w ciemno identyfikowali wino i alkohole. Mieli też zadanie dotyczące sprzedaży wina. W półfinałach, do których zakwalifikowało się 10 sommelierów, zadaniem była degustacja opisowa szampana, połączenie go z wybraną spośród 3 przygotowanych przekąsek oraz test sprzedażowy.
Finał z udziałem publiczności składał się z części praktycznej, sensorycznej i teoretycznej. Każdy z trzech finalistów w bardzo wymagającym czasie 15 minut musiał obsłużyć na scenie 4 stoliki, przy których siedzieli sędziowie. Zadaniem było zaserwowanie szampana i białego wina, dekantacja i serwis wina czerwonego przy użyciu specjalnego otwieracza, przygotowanie koktajlu „grasshopper” oraz serwis win wzmacnianych wraz z propozycją odpowiednich deserów.
W części sensorycznej zawodnicy mierzyli się z identyfikacją rieslinga z Australii i hiszpańskiego verdejo, przy czym każde podane było w dwóch różnych kieliszkach. Żadnemu z finalistów nie udało się poprawnie nazwać wina ani zgadnąć, że mieli do czynienia z dwoma, a nie z czterema winami, co świadczy o tym, jak duże znaczenie w odbiorze wina ma szkło,
w jakim jest serwowane. Zaskakująco trudne do opisu okazały się też wina czerwone i żaden z finalistów nie odgadł nazwy wina, które degustował i opisywał.
W części teoretycznej zawodnicy wybierali dla konkurentów i siebie po 1 spośród 10 przygotowanych pytań. Ostatnią konkurencją było wspólne dla wszystkich finalistów pytanie dotyczące Konkursu Polskich Win w Jaśle. W tej części zawodnicy zdobyli tyle samo punktów za pierwszą konkurencję, lecz żaden nie udzielił poprawnej odpowiedzi na ostatnie pytanie.
Tegoroczne zawody przyniosły wiele niespodzianek. W każdej części zawodów pojawiły się nowe konkurencje, zaskoczeniem był też skład finalistów. Wszyscy uczestnicy finału byli w nim debiutantami, choć w zawodach startowali już wcześniej. „Poziom wiedzy teoretycznej wielu zawodników był bardzo wysoki. Wszystkim, zwłaszcza finalistom, należą się ogromne brawa za umiejętność szybkiego analitycznego myślenia oraz zdolność adaptacji i opanowania emocji”, podkreślił Tomasz Kolecki, który przewodniczył jury.
Imprezami towarzyszącymi finałowi były seminaria zorganizowane przez partnerów Mistrzostw: Foods and Wines from Spain, Wina z Tejo i Niemiecki Instytut Wina. Pozostali partnerzy wydarzenia to Cisowianka Perlage, Mondial Assistance i Regent Warsaw Hotel.