Z interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM wynika, że za firmowy obiad trzeba zapłacić podatek. Wcześniej uważano, że te świadczenia nie podlegają PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła zdanie, co do posiłków zakupionych przez pracodawcę i uznaje, że koszt takiego posiłku stanowi dla pracownika przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, które podlega opodatkowaniu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że koszty wyżywienia pracownik i tak ponosi, niezależnie od tego czy jest w pracy, czy nie. Wartość dofinansowania posiłku jest wydatkiem pracodawcy, co stanowi dla pracownika korzyść, ponieważ nie musi on ponosić całkowitych wydatków na wyżywienie.
Pracodawca we wniosku o wydanie interpretacji podkreślił, że zdecydował się na częściowe finansowanie posiłków dla pracowników, którzy pracują przy produkcji i nie mogą odejść od maszyn w dowolnym momencie ani nie mogą spożywać posiłku na stanowisku pracy. Na decyzję wnioskodawcy miała także wpływ potrzeba zapewnienia lepszej organizacji pracy, skrócenie przerw i podniesienie atrakcyjności wnioskodawcy ma tle konkurencji. Nie są to więc potrzeby spełniane w interesie pracowników.
Ostatnim razem skarbówka przyznała, że sfinansowane przez pracodawcę posiłki dla określonej grupy nie stanowią dla nich przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
źródło: prawo.pl