Już 22 marca po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody. Będzie to doskonała okazja, aby zastanowić się, jak można przyczynić się do poprawy warunków, a nawet ratowania życia ludzi w odległych regionach świata, gdzie dostęp do wody nie jest czymś oczywistym. O tym szczególnym dniu przypominają Polska Akcja Humanitarna i Cisowianka, które od 2008 roku prowadzą wspólnie akcję Woda dla Sudanu mającą na celu budowę ujęć wodnych. Już teraz dzięki wszystkim, którzy sięgnęli po małą, charakterystyczną butelkę Cisowianki z dostępu do czystej wody korzysta pięć tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego. W tym roku akcja rozszerzy swój zasięg o inne kraje afrykańskie zmieniając jednocześnie nazwę na „Woda dla Afryki”.
Pomimo, że woda stanowi trzy czwarte ziemi tylko jeden procent jej zasobów to woda zdatna do picia. Nic dziwnego więc, że problem wodny uznaje się za jeden z największych problemów globalnych współczesnego świata. Według danych ONZ aż 884 miliony ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a 2,5 miliarda ludzi cierpi z powodu chorób wywołanych brakiem infrastruktury sanitarnej. W Światowy Dzień Wody warto przypomnieć, że każdy z nas ma wpływ na tę sytuację, a połączone wysiłki nas wszystkich mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu. Warto więc już dziś zastanowić się w jaki sposób korzystamy z zasobów wodnych, a także wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej mające na celu zapewnienie dostępu do wody pitnej w odległych regionach świata.
Okazją do wsparcia działań Fundacji będą organizowane w całej Polsce tzw. „niebieskie koncerty” Największy z nich odbędzie się już w piątek 18 marca w warszawskiej Fabryce Trzciny. Zagrają Sidney Polak, Marika i aFrykasy sunSystem. Wieczór poprowadzą ambasadorzy Kampanii – Agata Buzek i Piotr Adamczyk, którzy przedstawią projekty Polskiej Akcji Humanitarnej. Fundację można także wesprzeć przez cały rok sięgając po specjalną butelkę Cisowianki 0,33l. Ta mała butelka wody jest w całości dedykowana budowie studni i ujęć wodnych w Afryce. Oznacza to, że sięgając po nią możemy mieć pewność, że cały zysk przeznaczony zostanie na ten konkretny cel. Już teraz dzięki wszystkim, którzy włączyli się do akcji PAH i Cisowianki dostęp do wody otrzymało pięć tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego. Kolejne studnie ze środków zebranych w ramach akcji powstaną już w kwietnia br.
Akcję Woda dla Afryki wspierają magazyn Zwierciadło, telewizja TVN, Polskie Radio, Onet.pl, National Geographic Channel, Clear Channel, magazyny Cogito i Victor, magazyn psychologiczny Sens oraz Male Men.