Unikatowe polskie produkty regionalne w nowych zaskakujących połączeniach, szefowie kuchni i kucharze reprezentujący najlepsze restauracje i inicjatywy kulinarne, wybitne jury oceniające dania. 21 kwietnia podczas Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych – Regionalia odbędzie się II edycja Mistrzostw Kulinarnych im. Hanny Szymanderskiej.
– Mistrzostwa to hołd złożony wieloletniej pracy Hanny Szymanderskiej oraz ukłon w stronę najlepszych polskich produktów i pokazanie ich w nowych, często zaskakujących połączeniach – tłumaczy organizator Mistrzostw, szef kuchni i działacz Slow Food – Kuba Korczak.
Aby zgłosić się do udziału w rywalizacji należy do 22 marca wysłać zgłoszenie wraz z opisem autorskiego dania. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 12 finalistów. Zmagania szefów kuchni oceniać będzie jury złożone z uznanych autorytetów kulinarnych. Jakie kryteria będą brali pod uwagę? Przede wszystkim smak, który ma oczarować podniebienia jury. Drugim kryterium oceny będzie kreatywność w wykorzystaniu produktu regionalnego. Ocenione zostaną również wykorzystane techniki, w tym te związane z klasyczną kuchnią francuską. W ten tematyczny sposób, od najbliższej edycji, organizator chce zwrócić uwagę na wielokulturową historię polskiej sztuki kulinarnej. Dodatkową punktację będzie można zdobyć dzięki kreatywnemu wykorzystaniu produktów pochodzących od partnerów wydarzenia.
– Szukamy spójnych kompozycji, w których kluczowy produkt będzie doskonale współgrał z dodatkami i tworzył niepodważalną całość – dodaje szef Korczak.
Zeszłoroczna edycja Mistrzostw cieszyła się ogromną popularnością, a poziom przygotowanych dań zaskoczył wymagających jurorów. W jury konkursowym zasiedli: Joanna Jakubiuk, Monika Kucia, Agata Wojda, Krzysztof Szulborski, Maciej Barton, profesor Jarosław Dumanowski oraz Kuba Korczak, a jego członkiem honorowym był Kurt Scheller.
Zwycięzcą Mistrzostw został Tomasz Łagowski, który przygotował comber i ozór z jagnięciny podhalańskiej, podane z redykołką, wędzoną suską sechlońską, purée z kurek i moreli oraz niepaloną kaszą gryczaną. Drugie miejsce zdobyła Julia Sawicka, autorka pierożków wonton z karpiem milickim w towarzystwie emulsji z dzikich ptaków, krakersa pieprzowego oraz musu borowikowego. Trzecie miejsce zajął Michał Żulewski za confitowaną nogę z gęsi podaną na purée z pietruszki i pieczonego jabłka, ze śliwką, głogiem, piernikiem toruńskim i cydrem.
Czym zaskoczą nas kucharze w tym roku? Dowiemy się już kwietniu podczas finału mistrzostw. Szefowie będą rywalizować w otwartej dla publiczności strefie konkursowej, gdzie każdy gość odwiedzjący targi będzie mógł obserwować, jak powstają dania finałowe. W przerwie podziwiać będzie można pokazy mistrzów kulinarnych zakończone degustacją.