15 października br. przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto to zostało ustanowione w 2008 roku, aby podkreślić fakt jak ważne jest właściwe mycie rąk, które chroni przed przenoszeniem zarazków.
W nawiązaniu do Światowego Dnia Mycia Rąk, Tork przeprowadził badanie dotyczące zwyczajów mycia rąk na 8000 osób w 8 krajach. Wyniki badania pokazują, że pomimo wysiłków, jakie są podejmowane w ostatnich latach i kilku epidemii grypy, wciąż istnieje potrzeba edukacji ludzi w dziedzinie higieny i mycia rąk.
Wyniki badania pokazują, że używanie mydła do mycia rąk w dalszym ciągu nie zawsze jest rutynową czynnością:
- Wiele osób odpowiedziało, że czasami zdarza im się nie użyć mydła podczas rutynowego mycia rąk. W niektórych krajach, aż 50-60 procent populacji nie używa mydła regularnie.
- Kobiety używają mydła częściej niż mężczyźni.
- Głównym powodem nie używania mydła do mycia rąk jest jego brak w łazience, mimo tego faktu wiele osób mimo wszystko traktuje mydło jak zbędny dodatek.
Chociaż mycie rąk wodą i mydłem jest ważne, równie ważne jest późniejsze ich wytarcie do sucha. Wilgotne ręce przenoszą więcej bakterii i wirusów niż ręce suche. Najlepszym sposobem zapobiegania roznoszenia bakterii i wirusów jest używanie ręczników papierowych.
Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2012 w Rosji, USA, Holandii, Francji, Szwecji, Niemczech, Polsce, i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o Światowym Dniu Mycia Rąk można znaleźć na stronie: http://www.globalhandwashing.org/
Czy myjesz dłonie prawidłowo?
Wykonaj następujące czynności podczas mycia i suszenia rąk:
1. Spłukaj dłonie wodą.
2. Zastosuj tyle mydła w płynie, piance lub kostce, aby pokryć powierzchnię obu dłoni.
3. Dobrze spień mydło.
4. Pocieraj dłonie o siebie, przez co najmniej 20-30 sekund. Pamiętaj, aby pocierać całą powierzchnię dłoni włącznie z tyłem, nadgarstkami, przestrzenią między palcami oraz opuszkami palców.
5. Dobrze opłucz dłonie.
6. Wysusz ręce ręcznikiem papierowym.