Simone Moro i Alex Txikon, zimowi zdobywcy Nanga Parbat – będą gwiazdami 12. Spotkań z Filmem Górskim. Zaproszony został Andrzej Bargiel, który rozpoczął właśnie swój wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Przyjadą także legendarny John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu. 12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31 sierpnia – 4 września w Zakopanem. „Poradnik Restauratora” jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Słowenia jest małym krajem, który odegrał nieznaną, ale znaczącą rolę w historii alpinizmu. Poznamy ją dzięki spotkaniu z Bernadette McDonald, autorką nagradzanej książki „Alpejscy wojownicy”. Gośćmi będą także bohaterowie książki – alpiniści Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“.
Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.
Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez polską himalaistkę K2, Christine de Colombel, francuska dziennikarska i alpinistka, opowie o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie tej góry jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów.
Danuta Piotrowska przybliży postać swojego męża, himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, również w 30-lecie wejścia na K2. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspiruje spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi.
Ważnym wydarzeniem będzie wspomnienie himalaisty, ratownika Horskej Służby, przewodnika wysokogórskiego, skialpinisty Petera Šperki, który w 2013 roku został zamordowany w bazie pod Nanga Parbat. Wspominać go będą przyjaciele, m.in.: Zofia Bachleda, Eduard Lipták-Kuro, Janka i Milan Madajowie.
Zakopiański festiwal to także filmy. Najlepsze kino górskie będziemy mogli obejrzeć w ramach międzynarodowego festiwalu filmów górskich. Po projekcji filmu „Czarodziejska góra” żona i córka Jacka Winklera przybliżą nam niezwykłą postać człowieka, który utraciwszy możliwość powrotu do kraju po tzw. procesie taterników pojechał walczyć z Armią Czerwoną w góry Afganistanu. Członkami jury są m.in. Bernadette McDonald – pisarka i wieloletnia dyrektorka Banff Mountain Film Festival w Kanadzie oraz Paweł Wysoczański – absolwent łódzkiej Filmówki, reżyser nagradzanego na wielu festiwalach dokumentu „Jurek” o Jerzym Kukuczce. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.
Nie zabraknie akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek, które ukażą się tego lata: nakładem wydawnictwa Agora – „Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” i „Nanga Parbat – śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”; wydawnictwa Stapis „Tęsknota i przeznaczenie” o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki oraz książki wydawnictwa Czarne pt. „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”. Nie można przegapić spotkania z Moniką Rogozińską, która opowie o swojej wydanej niedawno przez wydawnictwo Bernardinum książce „Lot koło Nagiej Damy”.
Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił na slacklinie oraz zrobić górskie zakupy na kiermaszu outdoorowym. A wszystko to na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, gdzie mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności.
Podczas Spotkań z Filmem Górskim jak co rok czeka nas wycieczka górska bez programu w stylu retro oraz Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami. Planowane jest również spotkanie dyrektorów placówek zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Muzeów Górskich (Banff, Chamonix, Sabadell, Turyn, Zakopane).
Zapraszamy do Zakopanego! Szczegóły programu i rezerwacja biletów na www.spotkania.zakopane.pl.