5 lutego w Kielcach odbył się już 3. Junior Culinary Cap. Pierwsze miejsce wywalczył Tomasz Jarmoski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. Przygotował kaczkę w sosie wiśniowym z cykorią, puree z selera z dodatkiem białej czekolady. 

 

5 lutego odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Junior Culinary Cap” organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy oraz firmy Unilever Food Solutions, Bidfood Farutex, Yato Gastro, Hotel Kongresowy – Centrum Biznesu i Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
W tym roku mottem konkursu było hasło „W dobrej kuchni nie jest ważne to, co się gotuje, natomiast ważne jest to, czy nam to smakuje” Konkurs był adresowany do uczniów wszystkich szkół o profilu gastronomicznych, którzy ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli 21 roku życia. Konkurs był zorganizowany wg zasad regulaminowych (WACS) World Association of Chefs Societies.
Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy – uczniowie mieli przygotować własne, autorskie receptury, w których musieli wykorzystać składniki obowiązkowe, którymi w tym roku były: filet z kaczki, warzywa korzeniowe (dowolny rodzaj) i Primerba Knorr Professional (dowolny smak).
Aby wziąć udział w eliminacjach należało danie wykonać, sfotografować i wraz z załącznikami wysłać w terminie do dnia 17 stycznia 2020 r na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Uczestnicy, których dania zostały najlepiej przygotowane pod względem merytorycznym jak i wizualnym zostali zaproszeni na finał konkursu.
Kreacje kulinarne uczestników oceniało profesjonalne jury degustacyjne i techniczne w składzie: Tomasz Jakubiak (przewodniczący), Zbigniew Kopycki (Restauracja Alfredo), Artur Musztyfaga (Akademia Kulinarna Bidfood Farutex), Mariusz Jamroszczyk (Restauracja Bałtowski Zapiecek), Jakub Steuermark (Oerlemans), Robert Głyda (Primulator Polska), Piotr Papież (Akademia Kulinarna Bidfood Farutex).
Pierwsze miejsce wywalczył Tomasz Jarmoski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. Przygotował kaczkę w sosie wiśniowym z cykorią, puree z selera z dodatkiem białej czekolady. Drugie miejsce zdobyła Patrycja Szczepaniak z Zespołu Szkół gospodarczych w Rzeszowie. Przygotował pierś z kaczki sous-vide/kaczy demi glace z wiśniami/raviolo z kaczką/puree z topinamburu/mus dyniowo-morelowy/ziemniak w dwóch odsłonach/oliwa smakowa). A trzecie Arkadiusz Woźniak z Technikum „Lider” w Lublinie. Przygotował pierś kaczą / marchew / por / demi glace /jabłko / brukselka /szalotka /jarmuż).

Zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do konkursu to:
Kacper Sproski – Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej
Pierś z kaczki/Batat/Jabłko/Kwiaty bzu/Burak/Mini marchew
Patrycja Szczepaniak – Zespół Szkół gospodarczych w Rzeszowie
Pierś z kaczki sous-vide/kaczy demi-glace z wiśniami/raviolo z kaczką/puree z topinamburu/mus dyniowo-morelowy/ziemniak w dwóch odsłonach/oliwa smakowa
Tobiasz Baluk –Technikum „Lider” w Lublinie
Pierś z kaczki / warzywa korzenne / primerba / goździk
Arkadiusz Woźniak –Technikum „Lider” w Lublinie
pierś kacza / marchew / por / demi glace /jabłko / brukselka /szalotka /jarmuż
Tomasz Jarmoski – Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej
Kaczka w sosie wiśniowym z cykorią, puree z selera z dodatkiem białej czekolady
Karol Starzyk – Zespół Szkół ZDZ w Kielcach
Kaczka / Mus pietruszkowy / Sos jeżynowy
Kamil Koprowski – Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach
Pierś z kaczki / piernik gryczany ze śliwką / pure z warzyw korzennych / sałatka z pieczonych łupin / ciemny sos / tatar z kaczki / kiszona peperni
Dominik Czeronek – Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu
Kaczka/Pasternak/Hibiskus/Salsefia/Ziemniak/Dynia/Orzech.

Najpopularniejsze