Czy szykuje się Wam praca na podwyższonych obrotach w sezonie wakacyjnym? Przyśpieszenie jest odczuwalne, ruch wzmożony, praca personelu również musi być coraz szybsza, aby wszystkich obsłużyć w jak najkrótszym czasie. To nic nowego dla restauratorów i kucharzy oraz pozostałych osób pracujących w branży.

Chcemy podsunąć do rozważenia opcję, która przyśpieszy znacznie pracę kucharzy. Mamy na myśli piec typu High Speed, który pracując z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury (max 280℃), wysokiej mocy mikrofal oraz regulowanemu nadmuchowi powietrza daje niespodziewane rezultaty!
Kilka razy szybciej to za mało, kucharz jest w stanie wydać niektóre potrawy nawet kilkanaście razy szybciej. Np. lasagne od podstaw można przygotować w niespełna 15 min. Czy to się w ogóle uda nie tracąc, na jakości wydawanego produktu?

Odpowiedź jest jedna: chcę to zobaczyć!

I tu firma Wiesheu Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, umożliwiając przetestowanie pieca Atollspeed na swojej kuchni. Wystarczy się skontaktować z firmą Wiesheu Polska, która wspólnie z jednym z swoich dystrybutorów podejmie wyzwanie.

Piec Atollspeed może być zasilany zarówno na 230V jak i 400V. Zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga wentylacji oraz dużych odstępów od ścian, mebli itd. System Plug&Play, włączamy do gniazdka i zaczynamy pracować – nie ma czasu na skomplikowaną instalację lub spełnienie specyficznych wymagań instalacyjnych! Ten piec doskonale sobie radzi z obróbkami typu smażenie, grillowanie oraz pieczenie. Mając go na kuchni, mamy absolutną nowość w parku maszyn, jeśli chodzi o styl pracy. Nazywamy go Speed Cooking, idealnie pasuje do oferty Street Food & Bistro. Każda kuchnia, naprawdę każda kuchnia, która chciałaby przyśpieszyć wydawanie potraw, powinna zwrócić uwagę na ten produkt.
Możemy zaryzykować tezę, że przyśpieszenie wydawki zwiększy rotację stolika, co finalnie wpłynie na wielkość obrotu w lokalu.

Wiesheu Polska to solidny partner w biznesie. Od prawie 50 lat wytwarza piece piekarnicze w Niemczech. Obecnie firma wprowadziła do swojego portfolio nowy piec typu High Speed Atollspeed. A także dodatkowo zatrudniła specjalistę z 24-letnim doświadczeniem w branży HoReCa do obsługi rynku gastronomicznego w Polsce. Współpracujemy z wieloma szefami kuchni. Najdłużej z szefem kuchni Łukaszem Dobrowolski z czego jesteśmy bardzo dumni.

Na YouTube, na koncie Wiesheu Polska, można zobaczyć jego nietuzinkowe pomysły na nowe dania z wykorzystaniem Atollspeed.

Zapraszamy również do odwiedzenia profilu Wiesheu Polska na Facebook,  gdzie na bieżąco można śledzić nowości.

Zwiększajcie swoje obroty z Wiesheu Polska oraz piecem Atollspeed, zachęcamy do kontaktu – pomożemy.

Atollspeed_by_Wiesheu Easy_Produktflyer_Polnisch_Druck-1
Atollspeed_by_Wiesheu Easy_Produktflyer_Polnisch_Druck-1

 

*ARTYKUŁ SPONSOROWANY*

Najpopularniejsze