3-5 września odbędzie się konkurs Archimagirus Tradycja & Nowoczesność, który jest nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski 2021. Zgłoszenia należy przesyłać do 27 lipca.


Wetransferem w jednej kompletnej wiadomości (www.wetransfer.com) na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zgłaszający otrzyma automatycznie zwrotne potwierdzenie dostarczenia zgłoszenia oraz kolejny mail z informacją, że organizator otworzył przesłane pliki. Brak zwrotnego potwierdzenia dostarczenia zgłoszenia będzie oznaczać, że e-mail z przyczyn technicznych nie dotarł. Zgłoszenie (załącznik nr 1) powinno zawierać:
• nazwiska i imiona członków drużyny z wyróżnieniem szefa zespołu,
• telefon kontaktowy szefa zespołu,
• e-mail kontaktowy,
• nazwy restauracji lub cukierni, w których pracują uczestnicy zespołu,
• nazwy, receptury, zdjęcia potraw,
• zgody każdego z uczestników na przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystanie wizerunku w celach związanych z promocją konkursu (każdy uczestnik podpisuje swoją zgodę oddzielnie) (załącznik nr 3),
• nr konta bankowego w celu przelania środków za zakupy w kwocie określonej w regulaminie lub przelanie kwoty za wygraną w przypadku zwycięzcy.
Nagrodą główną dla Archimagirusa i jego zespołu jest 10 000 zł w gotówce (podatek opłacony przez organizatora) O pozostałych nagrodach organizator będzie informował na profilu konkursu na fb. Zwycięzcy biorą wszystko.
Organizatorem konkursu kulinarnego Archimagirus Tradycja & Nowoczesność jest Mariusz Gachewicz, a współorganizatorami są Paweł Mieszała i Jarosław Karolczyk, dyrektor generalny Hotelu Zamek Gniew ****w Gniewie.

Poradnik Restauratora jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Najpopularniejsze