W rekordowej zimowej edycji festiwalu sztuki restauracyjnej wzięło udział aż 11671 gości – co daje wzrost o 37% wobec poprzedniej edycji Fine Dining Week. Po raz pierwszy festiwal odbył się w nowej formule. Najwybitniejsi szefowie kuchni w kraju przygotowali prawie 150 pięciodaniowych tematycznych degustacji.

 

Goście w największych polskich miastach wzięli udział w niemal trzytygodniowej zimowej edycji Fine Dining Week. Odwiedzili prawie 70 najwybitniejszych w kraju restauracji. Każda z nich przygotowała aż dwie tematyczne degustacje w oparciu o najnowsze inspiracje szefów kuchni wywodzące się z tradycji, lokalności i kuchni świata. Udział wzięły najlepsze restauracje z kraju, na przykład Belvedere czy Biały Królik.
Polska scena finediningowa cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Co ważne i ciekawe, wybitne restauracje i ich Szefowie Kuchni coraz częściej skupiają się na rodzinnych tradycjach i składnikach, szukając nowoczesnych form smaku i wyrazu dla polskiej kuchni.

- Ogromnie cieszy nas tak wielkie zainteresowanie kwitnącą polską sceną finediningową - mówi Maciek Żakowski, współorganizator Festiwalu - To wielki sukces najwybitniejszych w Polsce restauracji i Szefów Kuchni, którzy autorskimi degustacjami tematycznymi skłonili tak wielu Gości do magicznego doświadczenia finediningu.
Warto już dziś dokonać wcześniejszej rezerwacji na letnią edycję Festiwalu (19.08-06.09), która gwarantuje dostęp do najlepszych stolików i menu 24h przed innymi. Wcześniejsze rezerwacje trwają na www.FineDiningWeek.pl.

 

infografika
infografika
majolika
majolika
Wabu 7
Wabu 7
FOrty śledź
FOrty śledź

Najpopularniejsze