21 czerwca w Koszęcinie odbędzie się Festiwal „Śląskie Smaki”®. Drużyny uczestniczące w konkursie kulinarnym przygotowują tradycyjne potrawy kuchni śląskiej, jurajskiej czy beskidzkiej.

W trakcie imprezy promują się lokale Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”, a po kulinarnych doznaniach przychodzi czas na atrakcje kulturalne – największą z nich jest występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Organizatorami konkursu są: Śląska Organizacja Turystyczna i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
Celem konkursu jest promowanie sztuki kulinarnej, pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnych potraw i zwyczajów kulinarnych województwa śląskiego, zachęcenie zawodowych kucharzy do propagowania różnorodności kuchni województwa śląskiego i wprowadzania dań kuchni regionalnych do menu lokali.
Konkurs odbędzie się w dniu 21 czerwca (niedziela) w Koszęcinie. Początek zmagań konkursowych o godz. 13.00. Odprawa ekip startujących w konkursie od godz. 12.00 w punkcie informacyjnym. Konkurs jest pokazem przyrządzania i serwowania potraw tradycyjnych kuchni pochodzących z terenu województwa śląskiego i odbywać się będzie w trzech kategoriach:
• kucharzy profesjonalistów,
• uczniów szkół gastronomicznych,
• ekip amatorskich np. Kół Gospodyń Wiejskich, osób prywatnych.
W konkursie drużyn profesjonalistów mogą brać udział kucharze zatrudnieni na terenie całej Polski, pod warunkiem, że dania zaprezentowane w konkursie będą wykonane według tradycyjnych receptur kuchni z terenu województwa śląskiego.
Ekipy profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych składają się z 1-2 osób.
Ekipy amatorskie składają się z 1-4 osób.
W konkursie mogą łącznie wziąć udział maksymalnie 24 drużyny
Każda z ekip musi wykonać trzy dania regionalnej kuchni województwa śląskiego (ze szczególnym naciskiem na kuchnie: jurajską, beskidzką, zagłębiowską i śląską):
* przystawkę lub deser,
* zupę,
* danie główne.
W formularzach zgłoszeniowych, oprócz dokładnej gramatury i receptury dań musi się znaleźć ich historia i opis pochodzenia.
Zgłoszenia winny być przesyłane do organizatora konkursu drogą mailową, bądź
pocztą tradycyjną:
Śląska Organizacja Turystyczna
ul. Mickiewicza 29
40-085 Katowice
tel. 32 207 207 3
Osoba kontaktowa w Śląskiej Organizacji Turystycznej: Agnieszka Łach
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia należy przesyłać do 1 kwietnia. Decyduje data wpłynięcia zgłoszenia do biura ŚOT.
Ostateczna lista uczestników zostanie opublikowana na stronie internetowej konkursu www.slaskiesmaki.pl do 30 kwietnia. Udział w konkursie zostanie również potwierdzony pisemnie bądź mailowo.

więcej - https://www.slaskiesmaki.pl/pl-PL/Pokaz/1016823/nabor-druzyn-do-konkursu-kulinarnego?fbclid=IwAR0LgXRyDXc-eH1EsyaFMVrNmLAeH9wPhq7QGwLgxIPBm5nga6R_e4Ox6iw

Najpopularniejsze