5 lutego w Kielcach odbędzie się 3. Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Junior Culinary Cap. Konkurs ten organizowany jest pod patronatem Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy wg zasad regulaminowych (WACS) World Association of Chefs Societies.


Cele główne konkursu to:

Kultywowanie, propagowanie i pogłębianie dobrych praktyk kulinarnych i właściwych wzorców postępowania z zakresu szeroko pojętej gastronomii.

Doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych.

Podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i firmami związanymi z gastronomią.

Promowanie marek premium działających na rynku HoReCa wśród uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

Promowanie wydawnictw i innych mediów zajmujących się rynkiem gastronomicznym.

Promowanie produktów lokalnych jak i producentów ziemi świętokrzyskiej wśród uczestników konkursu, gości i wszystkich odbiorców naszych relacji konkursowych.

Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich profili szkół gastronomicznych, którzy ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli 21 roku życia. W konkursie nie mogą brać udziału osoby uczęszczające do szkół: pomaturalnych, policealnych oraz wyższych. Wymagana jest pisemna zgoda nauczyciela lub instruktora praktycznej nauki zawodu, pełniącego funkcję opiekuna zespołu. Potwierdzeniem wyrażonej zgody jest dokument z podpisami, z czytelną pieczątką szkoły.

W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy / współpracownicy czy rodzina Organizatora.

Konkurs odbędzie się 05 lutego 2020 r. (środa) w Hotelu Kongresowym Centrum Biznesu Al. Solidarności 34 25-323 Kielce. Początek rywalizacji konkursowych o godz. 9.30. Odprawa uczestników Konkursu – godz. 8.40.

Uczestnicy startują w zespołach jednoosobowych. Opiekun uczestnika musi być reprezentantem szkoły, z której pochodzi uczestnik konkursu. Uczestnik Konkursu Kulinarnego powinien zaprezentować umiejętności w przygotowaniu oryginalnych dań kuchni ciepłej w nowoczesnej aranżacji.

Zgłoszenia należy przesłać w terminie do dnia 17 stycznia na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoba do kontaktów bezpośrednich z ramienia Organizatora:
Szef konkursu: Hubert Sanecki – tel.: 530 616 777.

Lista zakwalifikowanych drużyn zostanie ogłoszona w mediach elektronicznych do wiadomości publicznej oraz na stronie www.fundacjakulinarnakielce.pl do dnia 22 stycznia. Zgłaszające się zespoły zostaną powiadomione indywidualnie na adres podany przez opiekuna zespołu w formularzu zgłoszeniowym.

wiecej: http://fundacjakulinarnakielce.pl/ogolnopolski-konkurs-gastronomiczny-junior-culinary-cap-ii-2020/

Kalendarium

Najpopularniejsze