Zero waste, vege czy może lokalność – to trendy, które zaprezentują na talerzach znakomici szefowie kuchni, na co dzień gotujący w większości we wrocławskich lokalach. Dodatkowo goście posmakują podawanych w duecie serów i win, a prowokacyjne drinki zaserwują mistrzowie miksologii – barmani. A to wszystko podczas zaplanowanego na 24 czerwca Business Party z okazji specjalnej edycji konferencji Made For Restaurant, organizowanej po raz pierwszy we współpracy z Miastem Wrocław.


Po solidnej dawce wiedzy towarzyszącej wielogodzinnym prelekcjom i warsztatom goście będą mogli posmakować urozmaiconego menu i porozmawiać o tym, jak innowacje mogą odmienić polską branżę gastronomiczną. Business Party, po raz pierwszy organizowane we Wrocławiu, jest okazją przede wszystkim do networkingu i wymiany doświadczeń. Skorzystać z niej mogą zarówno uczestnicy konferencji Made For Restaurant Wrocław 2019, dla których wieczorne spotkanie jest bezpłatne, jak i przedstawiciele branży nieobecni na całodniowej konferencji – rejestracja trwa.
Wybitne dania, pozostające w zgodzie z jednym z trzech trendów – zero waste, vege i lokalność, serwować będą: gospodarz wieczoru Piotr Apanel z Double Tree by Hilton Wroclaw, Mariola Monczak z Pod Papugami, Adrian Bęben z Oda Bistro, Marek Burkacki z Instytutu Kulinarnego Transgourmet, Tomasz Wencek z Dinette i Grzegorz Firkowski ze Stołu na Szwedzkiej.
Gospodarz wieczoru Piotr Apanel, szef kuchni z hotelu Double Tree by Hilton, który będzie realizował trend zero waste, już cieszy się z podjęcia wyzwania: Zero waste w gastronomii to trend dość trudny i wymagający, ale satysfakcja z połączenia dbania o środowisko z prowadzeniem nowoczesnej kuchni jest ogromna. Myślę, że warto o tym mówić właśnie podczas takich wydarzeń, jak nasze wieczorne spotkanie pod hasłem innowacje-prowokacje i konferencja Made For Restaurant, która ponownie przynosi wiele ciekawych rozwiązań dla branży – podkreśla Piotr Apanel.
Podczas wieczoru o niezapomniane doznania smakowe gości zadbają również partnerzy odpowiedzialni za sekcje strefa ser&wino oraz drinki. W części poświęconej winu i serom znajdą się innowacyjne i tradycyjne wina od Wine Direct, które będzie można degustować w połączeniu z serami, natomiast w części zwanej strefa drinków nowatorskie drinki zaserwują mistrzowie miksologii, m.in. Artur Wawrzyszczak, Krzysztof Musielak i Tymon Straburzyński.
Business Party Innowacje – prowokacje? odbędzie się w hotelu Double Tree by Hilton Wroclaw – początek o godzinie 19:00 w poniedziałek, 24. czerwca br. Dla gości konferencji MADE FOR Restaurant wstęp jest bezpłatny. Inni zainteresowani udziałem i porządną dawką networkingu przedstawiciele branży powinni zarejestrować się na stronie:
http://forsolutions.pl/konferencje-gastronomiczne/business-party-wroclaw-24-06-2019/?fbclid=IwAR2KhN7hTgUUsu9AchRtDXTygQgBfoeHcI3W4M9adrV8cJu7O1RtIY0qNoc

Najpopularniejsze