W jednej z włoskich restauracji trwają testy dwóch kelnerów-robotów, którzy regularną obsługę gości rozpoczną 8 maja 2019 r.

 

Gran Caff Rapallo - liguryjska restauracja słynąca z częstych odwiedzin przez pisarzy takich jak Ernest Hemingway czy Eugenio Montale, przyjęła na testy dwóch automatycznych kelnerów. Gości w restauracji obsłuży biało-czerwony lub biało-niebieski robot Xiao Ai ubrany w fartuch, szelki oraz opaskę na szyję.

Testowane roboty nie mają w rzeczywistości zastąpić pracujacych tam kelnerów. Obsługa zbiera zamówienie, które dopiero na kuchni trafia w ręce robotów. Maszyny zaprogramowano tak, aby umiały nieść tacę i trafiały do odpowiedniego stolika. Reagują również na potencjalnych rozmówców, tak jak asystenci głosowi w telefonach komórkowych, jednak manualnie nie są w stanie zdjąć z tacy zamówienia.

"Roboty są formą rozrywki. Prawdopodobnie jesteśmy pierwszymi we Włoszech, z pewnością pierwszymi w Ligurii, którzy używają do obsługi robotów". Musi być jasne, że nikogo nie zwolnimy. Nikt nie zostanie zastąpiony przez roboty" - powiedział Gabriele Hu, właściciel Gran Caff w Rapallo.

Najpopularniejsze