W listopadzie 2025 r. poprawiły się oceny konsumentów dotyczące bieżącej sytuacji, choć jednocześnie pogorszyły się ich oczekiwania na przyszłość – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (BWUK), odzwierciedlający aktualne tendencje w konsumpcji indywidualnej, wzrósł do poziomu –9,9, co oznacza poprawę o 1,0 pkt proc. w porównaniu z październikiem.
Jak podkreślono w raporcie, najbardziej poprawiły się oceny obecnych możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – odpowiednio o 2,4 pkt proc. i 2,1 pkt proc.. Wyższe wartości odnotowano również w ocenach obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 1,4 pkt proc. i 0,9 pkt proc.).
Spadek zanotowano jedynie w przypadku oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, która obniżyła się o 2,0 pkt proc.
W ujęciu rocznym BWUK jest wyższy o 7,2 pkt proc. względem listopada 2024 r.
Z kolei wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (WWUK), obrazujący przewidywane tendencje w konsumpcji w nadchodzących miesiącach, spadł o 0,9 pkt proc., osiągając poziom –7,5.
Na pogorszenie nastrojów wpływ miały przede wszystkim oceny przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 4,7 pkt proc.) oraz możliwości przyszłego oszczędzania (spadek o 1,9 pkt proc.).
Poprawie uległy natomiast oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (+2,1 pkt proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (+0,9 pkt proc.).
źródło: PAP Biznes
oprac.: K. Walkowiak
fot. pixabayc.com.pl