Wielu restauratorów nie czekało na decyzje rządu i zdecydowało wbrew restrykcjom otworzyć swoje biznesy. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Business Insider wynika, że Polacy w większości pozytywnie odnoszą się do otwarć hoteli, restauracji, kawiarni czy stoków narciarskich. Co ciekawe, większość z wymienionych branż popierają nawet wyborcy PiS.

 

Większość Polaków pozytywnie ocenia otwarcie niemal każdej zamrożonej branży wbrew rządowym zakazom. Jedynym wyjątkiem są kluby i dyskoteki.

W przypadku hoteli i pensjonatów otwarcie popiera 69,2% społeczeństwa. Zdecydowanie pozytywnie ocenia je 31,6%, a raczej pozytywnie 37,6%. Jeszcze większe poparcie społeczne ma otwarcie stacji i wyciągów narciarskich – 74,9%. Przeciwnego zdania jest zaledwie co piąty ankietowany.

69,6% ankietowanych popiera otwieranie się restauracji. Nieco mniej, bo 65,4% zapytanych pozytywnie odnosi się do otwarcia kawiarni. Z kolei 59,2% popiera bunt siłowni i klubów fitness.

Tak szerokiego poparcia społecznego nie ma jedynie otwieranie klubów i dyskotek. Pozytywnie myśli o nim zaledwie 23,9% respondentów.

Wyniki sondażu poparcia dla otwierania branż wbrew rządowym zakazom popierają również wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Otwieracie hoteli, pensjonatów popiera 51% ankietowanych o takich preferencjach. Bunt górali i uruchomienie stacji narciarskich 59%, restauracji 52%, a kawiarni 51%. Tak dużego poparcia nie mają wśród wyborców PiS siłownie i kluby fitness 35% oraz dyskoteki 13%.

Spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym podjęte zostaną decyzje dotyczące ewentualnego luzowania obostrzeń, odbędzie się dopiero w tym tygodniu.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Business Insider Polska przez IBRiS 19 stycznia 2021 r. na grupie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania, według sondażowni wynosi 3%. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).


Oprac. red.
Źródło: Business Insider Polska
Fot. pixabay.com.pl

Kalendarium

Najpopularniejsze