Receptury Patryka Szczepańskiego, trójmiejskiego cukiernika, właściciela firmy PureSugar, ambasadora projektu Chefs For Change znalazły się w najnowszym wydaniu światowego półrocznika poświęconego wykwintnemu cukiernictwu SoGood.


Polski cukiernik znalazł się w doborowym, międzynarodowym towarzystwie najlepszych Pastry Chefów z całego świata, wśród takich nazwisk jak Michel Bras, Cedric Grolet, Oriol Balaguer czy Albert Adria dopiero po raz drugi. Co ciekawe, pierwszym Polakiem, któremu się to udało był Michał Wiśniewski – wybitny cukiernik, który kilka lat temu pomagał rozwinąć Patrykowi skrzydła i dzielił się z nim swoim cukierniczym warsztatem.

– Właśnie teraz jest najlepszy moment by otworzyć się na kuchnię roślinną: wszystkie trendy na świecie przemawiają za tym, że gastronomia powinna ewoluować w tym kierunku. Poza tym mamy w Polsce świetne inicjatywy – Chefs For Change i RoślinnieJemy, które pokazują, że dania i desery oparte o produkty roślinne mogą być nie tylko tak samo smaczne, ale często nawet smaczniejsze niż te na bazie produktów odzwierzęcych. Dla mnie osobiście najczęściej wykorzystywanymi składnikami są pektyny czy tłuszcze roślinne ze szczególnym naciskiem na masło kakaowe ze względu na szeroki wachlarz tekstur jakie pozwala osiągnąć – mówi Patryk Szczepański.

Kampania Chefs For Change prezentuje historie szefów kuchni z całego kraju, którzy – wcześniej często bardzo mocno skupieni na potrawach mięsnych i nabiałowych – minimalizują ich ilość w karcie na rzecz roślinnych alternatyw. Buliony roślinne pełne umami, przypalana młoda kapusta, udon z pikantnym sosem kokosowym i grzybami shitake, tatar z boczniaków czy arbuza, daktylowe ciasto z pomarańczowym karmelem to tylko niektóre z pyszności autorstwa ambasadorów kampanii Chefs For Change, jakie można oglądać na jej kanałach – mediach społecznościowych i na stronie internetowej, gdzie dostępny jest darmowy rozbudowany guidebook restauracyjny – pomoc dla kucharzy początkujących w temacie. Kampania udostępniła również serię nagrań-webinarów ze swoimi ambasadorami, podczas których można zgłębić swoją wiedzę o roślinnych źródłach umami, eleganckich daniach, wypiekach drożdżowych czy słodkich kremach.

– Patryk jest doskonałym przykładem, że talent i pracowitość, połączone z pasją do kuchni roślinnej, mogą dodać szefom kuchni ogromnego wiatru w żagle. To dziedzina, w której można i trzeba zdziałać jeszcze bardzo dużo, a jednocześnie taka, która codziennie przyciąga większą uwagę ludzi na całym świecie – szczególnie w styczniu, kiedy trwa Veganuary. Nie mogę sobie wyobrazić lepszej wizytówki dla polskiej gastronomii, która wyznacza trendy również w roślinnej dziedzinie – mówi Weronika Pochylska, pomysłodawczyni projektu Chefs For Change.

Patryk Szczepański fot. Weronika Pochylska
Patryk Szczepański fot. Weronika Pochylska
Patryk Szczepański fot. Jakub Wilczek
Patryk Szczepański fot. Jakub Wilczek
financier orzechowy fot. Joanna Ogórek (2)
financier orzechowy fot. Joanna Ogórek (2)
ciasto czekoladowe fot. Joanna Ogórek
ciasto czekoladowe fot. Joanna Ogórek
financier orzechowy fot. Joanna Ogórek
financier orzechowy fot. Joanna Ogórek
ciasto czekoladowe fot. Joanna Ogórek (3)
ciasto czekoladowe fot. Joanna Ogórek (3)

źródło: materiały prasowe Chefs For Change

fot. Weronika Pochylska

fot. Joanna Ogórek

Kalendarium

Najpopularniejsze