40 mld zł przeznaczył rząd na pomoc dla przedsiębiorców, którzy w związku z pandemią nie mogą prowadzić działalności lub jest ona ograniczona. Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie wszystkich stosowanych od wiosny instrumentów pomocowych oraz na umorzenie w 100% pomocy z PFR przyznanej wiosną tego roku.

 

"Komisja zgodziła się na przedłużenie wszystkich dotychczasowych, stosowanych od wiosny, instrumentów pomocowych. Zgodziła się też na kolejne ważne rozstrzygnięcia, takie jak umorzenie dla firm z branż dotkniętych obostrzeniami, w 100 proc. pomocy z Polskiego Funduszu rozwoju przyznanej wiosną tego roku" - powiedział Gowin podczas wspólnej konferencji z ministrem finansów, dotyczącej działań rządu w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń z powodu epidemii.

Gowin poinformował też, że pieniądze z tzw. tarczy 6.0, którą niedawno podpisał prezydent Andrzej Duda, zaczną płynąć do polskich przedsiębiorców już w grudniu tego roku.

Przypomniał, że w ramach tej pomocy firmy będą mogły liczyć na możliwość zawieszenia składek na ZUS, postojowe dla mikro i małych firm, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla wszystkich firm.

Dodał, że firmy będą mogły otrzymać dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł na etat. Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

Wicepremier zapowiedział też, że rząd chce refinansować branżom dotkniętym obostrzeniami do 70 proc. kosztów stałych.

"Rząd zdecydował na wyasygnowanie na pomoc dla kilkudziesięciu branż kwoty niebagatelnej. Kolejna transza, tarcza pomocowa, opiewa na kwotę rzędu 40 mld zł" - podkreślił Gowin.

źródło: PAP

oprac. red.

fot. pixabay.com.pl

Najpopularniejsze