Grecja otworzy granice dla turystów. Nie będą musieli oni poddawać się testom obecność koronawirusa przed podróżą, ani kwarantannie. Mogą natomiast być wyrywkowo badani po przylocie. Grecki premier zrezygnował z pomysłu tzw. paszportów zdrowotnych, które miałyby poświadczać, że nie jest się zarażonym koronawirusem.

Sezon turystyczny w Grecji rozpocznie się 15 czerwca. Wtedy rozpocznie ona przyjmowanie samolotów z zagranicy. Początkowo na lotnisku w Atenach, a od 1 lipca na wszystkich greckich lotniskach. 15 czerwca również otworzą się sezonowe obiekty noclegowe. Te całoroczne będą działać już od 1 czerwca.

W telewizyjnym przemówieniu, premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił rządowy plan wspierania gospodarki, zatrudnienia i turystyki w nadchodzących miesiącach w obliczu pandemii Covid-19. Przekonywał, że przejście bezpiecznego jutra opiera się na trzech filarach: wsparciu zatrudnienia, obniżeniu podatków i pobudzeniu przedsiębiorczości - podaje serwis Greek Travel Pages.

Turyści będą musieli przestrzegać ogólnych protokołów zdrowotnych, które zostaną ogłoszone wkrótce. Trudno jednak spodziewać się aby jakoś znacząco odbiegały one od zasad panujących w innych krajach, w tym w Polsce.

Mitsokatis podkreślił, że pracownicy pracujący w zmniejszonym wymiarze godzin otrzymają prawie takie samo wynagrodzenie dzięki nowemu programowi wsparcia zatrudnienia, który pokryje większość różnicy w wynagrodzeniach. Objęte nim zostaną również świadczenia socjalne dla pracowników. Zostanie on sfinansowany z unijnego programu SURE.

Grecki premier zapowiedział także obniżenie, na 5 miesięcy, od 1 czerwca, podatku VAT od biletów transportowych z 24 do 13 procent. Obniżone zostaną także stawki VAT na pakiety turystyczne, kawę, napoje bezalkoholowe i bilety do kin na wolnym powietrzu.

Znam znaczenie tańszych podróży autobusem, statkiem lub samolotem. I chcę, aby ci, którzy będą tu wypoczywać w lecie, byli obciążani jak najmniejszą opłatą - powiedział Mitsokatis, dodając, że wszystko, co Grecja zdoła osiągnąć w tym roku w turystyce, zostanie uznane za sukces, biorąc pod uwagę fakt, jak mocno ten sektor został dotknięty epidemią koronawirusa.

Grecja jest jednym z najmniej dotkniętych epidemią krajów Unii Europejskiej. Odnotowano 2850 przypadków zachorowań na COVID-19 i 166 zgonów.

źródło: tur-info.pl

 

 

Najpopularniejsze