Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego rozstrzygnięty | Poradnik Restauratora

Opiniotwórczy branżowy miesięcznik ogólnopolski dla właścicieli i szefów kuchni lokali gastronomicznych –  nieprzerwanie 20 rok na rynku

Puchar Polskiego Mięsa Drobiowego rozstrzygnięty

W Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie pod wodzą szefa Marcina Budynka odbył się Ogólnopolski Konkurs Kulinarny w walce o Puchar Polskiego Mięsa-Drobiowego. Pierwsze miejsce wywalczyli Jakub Podlewski i Dominik Czeronek z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Na drugim uplasowały się Natalia Grubert i Małgorzata Kłosowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, a na trzecim Milena Koprowska i Katarzyna Polaczyk z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielone Górze.

W jury konkursowym zasiedli: Jarek Walczyk (przewodniczący), Teo Vafidis, Giancarlo Russo, Robert Sowa, a także Katarzyna Oponowicz, dyrektor Związku Polskie Mięso.

Nad wydarzeniem czuwał, doświadczony w konkursach kulinarnych i tematyce mięsa - szef kuchni Marcin Budynek. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o cztery kryteria: smak oraz technika podania, dobór składników,  w tym produktu regionalnego, organizacja pracy i oczywiście ocenie szczególnej podlegało użycie elementu drobiowego. Po degustacji wszystkich dań jury udało się na liczenie głosów.  - Mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która świetnie potrafi wykorzystać lokalne produkty, zna techniki i tworzy zaskakujące dania – podsumował konkurs Marcin Budynek moderator konkursu.

O Puchar Polskiego Mięsa walczyło 10 zespołów z najlepszych szkół gastronomicznych w Polsce. Każdy uczestnik musiał wykonać danie z użyciem elementu tuszy i podrobów kurczaka zagrodowego lub z wolnego chowu, produktów regionalnych i sezonowych.

Wydarzenie połączone było z prelekcjami na temat mięsa drobiowego, które odbyły się w Kulinarny m studio Grzegorza Łapanowskiego – Food Lab studio. Prezentacje poprowadzili: dr Kamil Szaciło - Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w SuperDrob S.A. oraz prof. UMK dr hab. Jarosław Dumanowski, który opowiedział o polskich tradycjach kulinarnych związanych z mięsem drobiowym. Dodatkowo został też przeprowadzony show kulinarny w wykonaniu szefów: Konrad Kuzyka oraz Bartosza Łukaszewicza.

Całość wydarzenia uświęcił wspólny lunch przygotowany na bazie mięsa drobiowego na bazie m.in. nowości produktowej firmy SuperDrob S.A. ,,Sielski kurczak”.

Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym przez Fundacje Klub Szefów Kuchni.

Pomysłodawcą oraz organizatorem konkursu był Związek Polskie Mięso. Cały projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. - Celem wydarzenia było poinformowanie o jakościach i cechach, w tym zaletach mięsa drobiowego oraz jego przetworów, a tym samym kształtowanie pozytywnego wizerunku i rozpoznawalności mięsa drobiowego, polskiego pochodzenia wśród uczniów szkół gastronomicznych oraz kadry nauczycielskiej - mówi Katarzyna Oponowicz dyrektor biura Związku Polskie Mięso.

 

Harmonogram:

9.00 – zjazd uczestników i gości

10.00 – 10:30 odprawa Jury i rozpoczęcie Konkursu (losowanie stanowisk oraz tury zmagań)

10:30 - 10:45 przygotowanie stanowiska konkursowego

10:45 – start zmagań I tury (5 zespołów)

11.45 – zakończenie zmagań I tury i ocena dań

11:45-12.00 – przerwa techniczna , przygotowanie stanowiska konkursowego

12.00-13.00 – start zmagań II tury (5 zespołów)

13.00 – zakończenie zmagań tury II

12.00-14.00 lunch

14.00 – uroczyste ogłoszenie wyników

15.00 – zakończenie wydarzenia

Podczas konkursu w Food Lab Studio odbędą się prelekcje dla zaproszonych gości i uczniów ze Szkół Gastronomicznych:

10.00 – Powitanie Uczniów i nauczycieli towarzyszących ekipom startującym

10:15– 11.00 – wykład Drób w polskiej kuchni, wczoraj i dziś – prof. Jarosław Dumanowski

11.15-12.00 – wykład Technologiczne aspekty produkcji i przetwórstwa drobiu w Polsce – dr Kamil Szaciło, Obszar badań: Technologia Żywności i Żywienia Człowieka.

Galeria

Zainteresował Cię temat? Udostępnij artykuł!
Kategoria
Wydarzenia
Tagi
Data dodania
5 grudnia 2018

Podobne artykuły

Selgros Cash&Carry i Transgourmet zapraszają na Dzień Kuchni Rumuńskiej

22 lutego 2019

Dzisiaj w restauracji Brasserie w hali Selgros Cash&Carry w Piasecznie pod Warszawą odbędzie się Dzień Kuchni Rumuńskiej, czyli pokaz kulinarny połączony z degustacją. Gotować będzie Laurentin Hairadin, zwycięzca rumuńskiego programu kulinarnego Arena Bucatarilor, w towarzystwie uczestników Masterchef Polska: Lorka Zediu i Gai Kuroń. Spotkanie poprowadzi Bartosz Peter, Ekspert w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich gości.

przeczytaj całość

Wystartował konkurs World Class 2019

22 lutego 2019

Ponad 10 000 barmanów na świecie będzie ubiegać się o przepustkę do 11. finału konkursu World Class. Po raz piąty do wyścigu dołączą barmani z Polski. Rekrutacja trwać będzie do 14 marca. Zwycięzca wyjedzie na zawody do światowej stolicy whisky czyli Szkocji.

przeczytaj całość

Więcej w dziale

Wydawca

ZDKP

Nasze tytuły

Partnerzy

Wydawca

Biuro Promocji i Reklamy "Generalczyk" sp.j.

ul. Szczęsna 10
60-587 Poznań
tel./fax (61) 852 08 94
email: redakcja@poradnikhandlowca.com.pl

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu

Michał Bobrowski

tel. (61) 850 19 33
michalb@poradnikhandlowca.com.pl

Specjalista ds. Sprzedaży i Marketingu

Anita Kubiak

tel. (61) 851 37 08
anitak@poradnikrestauratora.com.pl