Polscy finaliści konkursu Les Chefs en OR gotowi do rywalizacji | Poradnik Restauratora

Opiniotwórczy branżowy miesięcznik ogólnopolski dla właścicieli i szefów kuchni lokali gastronomicznych –  nieprzerwanie 20 rok na rynku

Polscy finaliści konkursu Les Chefs en OR gotowi do rywalizacji

Les Chefs en Or to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Europie, organizowany przez francuski oddział Transgourmet. Podczas finałowego spotkania, odbywającego się 11 i 12 listopada na targach EquipHotel w Paryżu, światowej sławy jury oceniać będzie najlepszych kucharzy z krajów, w których działa Transgourmet. Polscy finaliści w kategorii Profesjonalista i Uczeń intensywnie trenują w doskonale wyposażonym Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Piasecznie pod Warszawą.

Selgros i Transgourmet, jako ekspert w branży gastronomicznej, wspiera rozwój polskich kucharzy. Dowodem na to jest otwarcie Instytutu Kulinarnego Transgourmet, będącego areną wymiany doświadczeń dla kucharzy z Polski i zagranicy oraz miejscem doskonale przystosowanym do treningów przed międzynarodowej klasy konkursami kulinarnymi. Obecnie w Instytucie do finału Les Chefs en Or przygotowują się polscy reprezentanci: Emil Guzik i Ernest Jagodziński.

- Przygotowując się do konkursu we własnych restauracjach, kucharze muszą samodzielnie odtworzyć stanowiska, przestrzegając odpowiednich standardów. Natomiast treningi w Instytucie umożliwiają nam przeniesienie się do przestrzeni odwzorowującej kuchnię konkursową. Przeniesienie się z kuchni w restauracji, w której pracujemy na co dzień do Instytutu ma także dodatkową zaletę, ponieważ pozwala nam ćwiczyć w innej przestrzeni niż ta, do której przywykliśmy. To szczególnie istotne w przypadku prób czasowych – komentuje Ernest Jagodziński.

Ernest Jagodziński, polski finalista w kategorii Profesjonalista zdobywał doświadczenie w Restauracji Sens i w warszawskim hotelu The Westin Warsaw, gdzie po raz pierwszy objął stanowisko Zastępcy Szefa Kuchni. Obecnie prowadzi autorski projekt, restaurację AUTENTYK przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. W finale konkursu Les Chefs en Or startuje w kategorii profesjonalista wraz z pomocnikiem, Łukaszem Daszyńskim. Głównym składnikiem w konkurencji profesjonalistów jest kaczka. Jury bierze pod uwagę maksymalne zagospodarowanie produktu oraz niełączenie produktów odzwierzęcych, czyli masła czy śmietany. Polski zespół przygotuje kaczkę podwędzaną na gałęziach sosny, z yuzu, mandarynką, kiełkami kolendry, topinamburem, polską gruszką i trawą żubrową.

21-letni Emil Guzik reprezentuje Polskę w kategorii Uczeń. Od sierpnia jest członkiem załogi restauracji Moonsfera, znajdującej się na dachu warszawskiego Centrum Olimpijskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu, do rywalizacji w kategorii juniorów przystępuje bez polskiego pomocnika. Dopiero przed samym konkursem, zawodnicy losują do pomocy ucznia ze szkoły francuskiej.

Uczestnicy mają do wykorzystania jeden obowiązkowy produkt – dorsz czerniak i trzy dowolne, warzywne dodatki. Najważniejsze kryteria brane pod uwagę w rywalizacji to smak potraw, znajomość i właściwe wykorzystywanie technik kulinarnych, organizacja pracy i maksymalne zagospodarowanie produktu. Ten ostatni czynnik wpisuje się obecnie w trend zero waste, który szczegółowo omawiali eksperci na łamach TRENDBOOK’a opublikowanego przez Selgros i Transgourmet przy okazji otwarcia Instytutu Kulinarnego.

- Moja kategoria jest o tyle trudna, że nie mogę na obecnym etapie odbywać treningów wraz z pomocnikiem i z wyprzedzeniem zaplanować wspólną pracę. Dopiero przed samym konkursem losujemy do pomocy reprezentanta szkoły francuskiej. Dlatego założyłem, że samo przygotowanie dań wezmę całkowicie na siebie. Oczywiście wszystko może ulec zmianie w trakcie konkursu. Po losowaniu będziemy mieć jeszcze trochę czasu, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniem i ustalić zasady współpracy – mówi Emil Guzik.

W tegorocznym konkursie o prestiżowe trofea Les Chefs en Or będą walczyć kucharze z Austrii, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwajcarii i Polski. Wzięcie udziału w konkursie to dla obydwu polskich finalistów duże wyzwanie, wyróżnienie i szansa na wymianę doświadczeń z najlepszymi kucharzami w Europie.

- Selgros Cash&Carry i Transgourmet, jako ekspert w branży gastronomicznej z ponad 20-letnim doświadczeniem, współpracuje z najlepszymi kucharzami i restauratorami w Polsce i za granicą, jest partnerem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni i współpracuje z Kadrą Narodową Kucharzy Polski. Od lat dzieli się swoją wiedzą i uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach branżowych. Dowodem na to jest otwarcie drugiego już Instytutu Kulinarnego w Piasecznie pod Warszawą i zaangażowanie w przygotowania do konkursów kulinarnych, takich jak Les Chefs en Or – podsumowuje Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash&Carry i Transgourmet.

Galeria

Zainteresował Cię temat? Udostępnij artykuł!
Kategoria
Wydarzenia
Tagi
Data dodania
9 listopada 2018

Podobne artykuły

Piotr Pietras ma szóste miejsce w ASI Best World Sommelier

18 marca 2019

Piotr Pietras, Mistrz Polski Sommelierów z 2016 r. doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019. Zwycięzcą konkursu został Marc Almert, 27-letni sommelier z Niemiec, pracujący w hotelu Baur du Lac w Zurychu. W finale pokonał Ninę Hojgaard z Danii i Raimondasa Tomsonsa z Łotwy.

przeczytaj całość

Jak smakuje Polska?

18 marca 2019

Jakie są trendy i szanse rozwoju polskiej turystyki kulinarnej? Kim jest współczesny turysta kulinarny i jakie są jego potrzeby? Na te pytania odpowiadają eksperci, którzy wystąpią 23-24 maja podczas konferencji Międzykulturowa Turystyka Kulinarna Pokoleń w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

przeczytaj całość

Więcej w dziale

Wydawca

ZDKP

Nasze tytuły

Partnerzy

Wydawca

Biuro Promocji i Reklamy "Generalczyk" sp.j.

ul. Szczęsna 10
60-587 Poznań
tel./fax (61) 852 08 94
email: redakcja@poradnikhandlowca.com.pl

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu

Michał Bobrowski

tel. (61) 850 19 33
michalb@poradnikhandlowca.com.pl

Specjalista ds. Sprzedaży i Marketingu

Anita Kubiak

tel. (61) 851 37 08
anitak@poradnikrestauratora.com.pl