18 marca w Pałacu w Orli odbędzie się druga edycja konkursu kulinarnego Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020.
Konkurs ma na celu propagowanie dziczyzny. Sięgając do historii to właśnie dziczyzna była podstawowym składnikiem dań królów i szlachty. Zaś w czasach rozbiorów mięso z dzikiej zwierzyny miało charakter patriotyczny, pielęgnowano w ten sposób polską tożsamość. Dzisiaj w dobie diet i zdrowego stylu życia to wysokiej jakości mięso coraz częściej jest chętnie wykorzystywane w kuchniach wielu restauracji. Dzikie z natury, to mięso mniej kaloryczne, bardziej wartościowe w składniki odżywcze a co za tym idzie zdrowsze.

Konkurs ten jest memoriałem po zmarłym Śp. Marianie Tarnawskim długoletnim prezesie i założycielu firmy Las-Kalisz, powstałej 15 marca 1991 r. oraz pasjonacie zrównoważonego łowiectwa, wędkowania oraz miłośnika kuchni myśliwskiej.

W tym roku organizatorzy jako tematy przewodnie wybrali dwa różne gatunki mięsa. Pierwsze to królik, którego należy użyć do przygotowania zupy, zaś danie główne trzeba wykonać na bazie łopatki z jelenia. Na skomponowanie obu dań każdego w 10 porcjach uczestnicy będą mieli 120 minut.
Tego dnia oprócz zmagań uczestników będzie można dowiedzieć się ciekawych informacji na tematy związane z łowiectwem, kulinariami, a także spotkać wielkie autorytety polskiej gastronomii.

Konkurs skierowany jest do profesjonalistów – kucharzy pracujących zawodowo bądź mających w dacie przystąpienia do konkursu kulinarnego, przerwę w pracy zawodowej nie dłuższą niż jeden rok kalendarzowy. W skład każdego ze zgłoszonych zespołów wchodzi szef i kucharz pomocniczy.

Zgłoszenia należy przesłać do 29 lutego na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.bądź wysłać drogą tradycyjną na adres:
„Las-Kalisz” Sp. z o. o.
z/s w Tomnicach
ul. Krotoszyńska 1
63-714 Kobierno
z dopiskiem: „Konkurs Kulinarny Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie - Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020”

Informacje o zakwalifikowanych drużynach zostaną podane na stronach Patronów medialnych 4 marca.

REGULAMIN 
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

www.mistrzostwadziczyzna.pl

25 i 26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wódki i Zakąski, która będzie imprezą towarzyszącą „Jedz Pij Warszawo” - największego w Polsce wydarzenia dedykowanego szeroko rozumianej kulturze konsumpcji i biesiadowania. To jednocześnie reaktywacja legendarnej „Wystawy Kucharsko-Spożywczej” z 1902 r., kiedy to Warszawa stała się jednym z pierwszych miejsc apoteozy i świętowania sztuki kulinarnej w Europie.

17 stycznia w Hotelu Mały Rzym w Sandomierzu odbyła się charytatywna kolacja degustacyjna z której cały dochód – 11 tys. zł. – został przeznaczony na dwa cele charytatywne – Dom Dziecka w Łoniowie oraz Przytulisko dla zwierząt w Sandomierzu.

Jesteś cukiernikiem lub pasjonatem cukiernictwa? Weź udział w otwartym konkursie na element dekoracyjny podczas Expo Sweet -  23-26 lutego w hali Centrum Expo XXI Warszawa. 

14-19 lutego odbędzie się jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna (Internationale Kochkunst Ausstellung). Konkurs ten kreuje i wyznacza nowe trendy i techniki kulinarne na następne lata.

Program „Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie” skierowany jest do młodzieży szkół gastronomicznych klas II, III i IV w 16 województwach i ma za zadanie uświadomienie zapomnianych przepisów z regionalnych kół gospodyń wiejskich w nowoczesnej odsłonie przepisów z zachowaniem czystości w tym realizacja dotyczących HACCP przy produkcji żywności. Szefowie kuchni prowadzący warsztaty kulinarne to: Łukasz Konik i Tomasz Milewski.

Najpopularniejsze