Nigiri, sashimi i uramaki zagościły w biurach i domach Polaków, ciesząc się coraz większym uznaniem. Z okazji Międzynarodowego Dnia Sushi, który przypada 18 czerwca, platforma PizzaPortal.pl przygotowała statystyki na temat tego popularnego dania. Wynika z nich, że mężczyźni (54,18%) zamawiają sushi chętniej od kobiet (45,82%), największą popularnością cieszy się sushi z serkiem Philadelphia (12,05%), a średnia cena rolki w pierwszym kwartale 2019 r. to nieco ponad 25 zł.


Jak wynika z raportu „Klikasz i jesz. Raport PizzaPortal.pl o rynku dostaw jedzenia w Polsce w 2018 r.” kuchnia azjatycka i sushi (8%) to trzecie – po pizzy (61%) i kuchni amerykańskiej (22%) – najchętniej zamawiane jedzenie online. Mówiąc o kuchni azjatyckiej, myślimy głównie o potrawach chińskich i japońskim sushi. To ostatnie odpowiada za ponad 20 proc. wszystkich zamówień kuchni azjatyckiej.
Zamawiający sushi online w pierwszym kwartale 2019 roku średnio za rolkę płacili 25,23 zł, a za zestaw - 67,16 zł.

Polacy kochają sushi z serkiem Philadelphia

Według „Klikasz i jesz. Raport PizzaPortal.pl o rynku dostaw jedzenia w Polsce w 2018 r.” zamawiający z całej Polski najchętniej wybierają sushi z serkiem Philadelphia (16 proc.). W pierwszym kwartale 2019 roku 12,05% zamawiających zdecydowało się również na ten rodzaj sushi, 12% wybrało futomaki, 8% hosomaki, 5% uramaki i tyle samo – nigiri.

Co każdy fan sushi wiedzieć powinien?

Międzynarodowy Dzień Sushi przypadający na 18 czerwca to okazja, aby poznać kilka faktów na temat sushi. Danie to ma wielowiekową tradycję – pierwsze wzmianki pojawiają się już w II wieku w chińskich kronikach. Dość odległy pierwowzór sushi, jakie znamy obecnie, stanowiły kawałki solonej ryby, zawiniętej w sfermentowany ryż. Z kolei za twórcę nigiri, które dało początek współczesnemu sushi, uważany jest japoński kucharz, Hanaya Yohei. Sushi – obok ramenu – uważane jest za kultową potrawę Japończyków. Dziś na stałe weszło do menu restauracji na całym świecie.
PizzaPortal.pl jest pierwszym w Polsce serwisem umożliwiającym zamawianie jedzenia online. Działa na rynku od 2010 roku i skupia oferty blisko 4000 restauracji z ponad 300 miast w całym kraju.

Najpopularniejsze