7 czerwca br. w wieku 76 lat zmarł wybitny reżyser, scenarzysta, pisarz Ryszard Bugajski. Urodził się w Warszawie w rodzinie patriotycznej. Był reżyserem takich hitów, jak „Przesłuchanie”, „Generał Nil”, „Zaćma” czy „Układ zamknięty”. Ten ostatni film tylko w pierwszym tygodniu po wejściu na ekrany kin w kraju obejrzało 100 tysięcy widzów!

Śledził mechanizmy prowadzące do nadużycia władzy. Uważał, że za wierność wyznawanym wartościom można poświęcić nawet życie.

Ryszard Bugajski był Honorowym Gościem (wraz z Żoną) Gali Poradnika Handlowca oraz Poradnika Restauratora w maju 2014 roku. Wystąpił wówczas z prelekcją pt. „Czy produkcja filmowa w Polsce może być niezależna?”. Reżyser ze szczegółami opowiadał o trudnej drodze powstawania filmu „Układ zamknięty”, którego realizacja od początku stała pod znakiem zapytania i mało kto wierzył w jego ukończenie. Publicznie podziękował tytułom naszego wydawnictwa mówiąc, że bez ich udziału (skuteczna reklama) film by nie powstał.

Film opowiada o losach polskich przedsiębiorców z branży FMCG – właścicieli Krakowskich Zakładów Mięsnych, które do upadku doprowadził prokurator wraz z urzędnikiem skarbowym, następnie mieli je w podstępny sposób odebrać i przejąć.

Ostatnia moja rozmowa z reżyserem dotyczyła m.in. pomysłu na scenariusz do nowego filmu. Odłożyliśmy ten temat na nieco później. Pan Ryszard już nie zrealizuje tego scenariusza.

Wydawca

Wiesław Generalczyk

 

Bugajski
Bugajski
Ryszard Bugajski
Ryszard Bugajski

Najpopularniejsze