Drodzy Szefowie i Szefowe Kuchni!!! 20 października przypada Wasze święto czyli Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni. Z tej okazji życzymy Wam wielu sukcesów zawodowych, mnóstwo kulinarnych inspiracji, a także nieskończonych możliwości rozwoju kulinarnego kunsztu.

Mateusz Sielecki, od 2015 r. dyrektor regionalny Starbucks w Polsce, z początkiem października awansował na stanowisko Prezydenta Starbucks na Centralną Europę. Z firmą AmRest, europejskim operatorem Starbucks, związany jest od 14 lat.

5-6 października, podczas 9. Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego, na Zamku w Niemodlinie odbył się konkurs Czas na rybę!.

Spółka Sfinks Polska, w związku z uruchomieniem nowej aplikacji do zarządzania siecią 180 lokali gastronomicznych, zdecydowała się przenieść swoje zasoby informatyczne do chmury obliczeniowej oraz data center. W tym celu podjęła współpracę z firmą Polcom, która specjalizuje się w obszarze przetwarzania danych.

Mycie rąk to jedna z najprostszych i najważniejszych metod walki z drobnoustrojami. Światowy Dzień Mycia Rąk jest okazją dla marki Tork, aby przypomnieć jak ważne jest podnoszenie świadomości na temat higieny - dlaczego, kiedy, jak i gdzie myjemy ręce pomaga w tworzeniu zdrowszego świata.

12 października w Warszawie odbyła się 12. już edycja prestiżowego konkursu Wine & Food Noble Night. O zwycięstwo rywalizowało 12 restauracji z całej Polski. Robert Biniasz i Mateusz Bieniek z Umami Piąty Smak w Pyskowicach otrzymali wyróżnienie jury profesjonalnego. Natomiast Paweł Chomentowski z White One w Warszawie zajął pierwsze miejsce w kategorii: przystawka i danie główne.

Kalendarium

Najpopularniejsze